/КРОСС/ Председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Боян Боев очаква, че разчетите за новите цени на тока ще бъдат готови в края на май или началото на юни, след което разходите по веригата и отражението им върху цените ще бъдат представени в рамките на едно по-широко обсъждане.
Боев не коментира увеличението на цената, поискано от Националната електрическа компания (НЕК) и от останалите дружества по веригата: „Всички искат повишение, нашата работа е да анализираме техните разходи, начина, по който се определят - при всеки е различно, и тогава да вземем нашето решение".
По думите му срещу всяко увеличение или намаление на цената стоят разходи, които дружеството е доказало или следва да докаже, след това се преценява дали тяхното предложение за промяна в цената отговаря на истината.
В края на март и трите ЕРП внесоха предложенията за цената на тока след 1 юли.
Поисканото от ЕВН поскъпване е от 7,9%, ЧЕЗ настоява за структурна промяна в ценообразуването.
В началото на април председателят на ДКЕВР Боян Боев коментира, че ЕРП искат 14% скок в цената на дневния ток и двойно по-голям - на нощния.