Роман Кацев преди да стане Ромен Гари и Емил Ажар
Секция: КУЛТУРА
07 Май 2014 10:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Роман Кацев преди да стане Ромен Гари и Емил Ажар

/КРОСС/Днес, 7 май, излиза на български биографията на Ромен Гари, написана от Доминик Бона.

Това е първата задълбочена биография на твореца, подписал безсмъртната фраза: „Любовта е единственото имане, което нараства заедно с разточителството. Колкото повече давате, толкова повече ви остава." Изследването разкрива всички перипетии, белязали бурния живот на Ромен Гари - необикновена личност и изключително даровит творец, който се нарежда до най-превежданите в чужбина френски автори. Той е създател на повече от петдесет романа, както и на забележителната литературна мистификация, наречена Емил Ажар. Единственият френски писател, получил два пъти наградата „Гонкур" под различни псевдоними, е известен в България с набор от най-красивите си произведения: „Животът пред теб", „Голям гальовник", „Обещанието на зората", „Сияние на жена", „Корените на небето", „Терзанията на цар Соломон" и др.

Ромен Гари е роден в Москва през 1914 г. в бедно еврейско семейство, прекарал детството си във Вилно и Варшава, а юношеството в Ница. Младият и амбициозен Роман Кацев прави първите си стъпки на литературното поприще в навечерието и по време на Втората световна война, когато по призива на ген. Дьо Гол се сражава като боен пилот в Африка и Европа. След войната изпълнява дипломатически мисии в редица страни, включително в България, където изживява едни от най-вълнуващите моменти на своята дипломатическа кариера.

Първият роман на Ромен Гари, излязъл на български език, е „Европейско възпитание" (1946). По това време писателят е съветник в посолството на Франция в София. Става известен на широката читателска публика у нас с „Животът пред теб" и „Голям гальовник", припомня "Факел".