Година след смъртта на Чочо баща му издаде книгата „Писма до сина ми"
Секция: КУЛТУРА
08 Май 2014 13:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Година след смъртта на Чочо баща му издаде книгата „Писма до сина ми"

/КРОСС/ Година след смъртта на популярния български актьор Петър Попйорданов-Чочо неговият баща Иван Попйорданов издаде книгата „Писма до сина ми". Тя не е биография, а по-скоро изповед за живота и творчеството на един от младото поколение актьори, които ни напуснаха неочаквано в разцвета на своя талант. Публикуваме откъси от творбата, издание на „Сиела", чиято премиера ще бъде на 12 май в Народния театър.

"... След като станах баща, когато на 11 юни 1964 г. се роди синът ми, често пъти си задавах въпроса как се е държал моят баща към мен през годините, в които съм растял в нашето семейство, и кое е било най-важното, което помня за неговото поведение към мен и към по-малкия ми брат", пише Иван Попйорданов.

Чочо обичаше баща ми - дядо си Петър. Нещо повече - години след като той почина през 1975-а, когато Чочо беше вече станал популярен от филмите, театралните постановки и телевизията, в многобройни интервюта във вестници, списания и телевизионни предавания винаги подчертаваше своята любов и привързаност към дядо си, на когото беше кръстен. Когато обзавеждаше вече собственото си жилище, първото, което направи, бе да оформи нещо като „домашен параклис" - няколко икони и между тях портрета на дядо му и този на Миле Попйорданов, разказва още той. 

За синаси той казва: "Когато доста рано за възрастта му и бързо започна кариерата му в киното и театъра и започна да става все по-популярен, един ден му цитирах думите на една изключителна жена - Свобода Бъчварова, която за съжаление отскоро вече не е между живите. Когато на 34 години станах директор на Киноцентъра, тя ми каза: „Иване, българите не издържат на три неща: ПАРИ, СЛАВА И ВЛАСТ, пази се." Днес бих допълнил това мъдро нейно предупреждение с нещо като постскриптум: българите не прощават успеха на другите. На моя син не простиха нито успеха, извоюван с труд и талант, нито цялата му откритост за собствения му живот - грешки, пристрастия и увлечения. Криворазбраната свобода по балкански се превърна в разюздана саморазправа чрез медии, превърнали се в гилотина за обезглавяване на достойни хора..."