Русия обеща по-евтин газ за Украйна, но ...
Секция: Русия
16 Май 2014 17:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия обеща по-евтин газ за Украйна, но ...

/КРОСС/ Министърът на енергетиката Александър Новак заяви, че Русия е готова да предостави на Украйна отстъпка от цената на газа, ако Киев изплати дълговете си до 1 април. Неизплатената сума към тази дата е 2,237 милиарда долара.
По-рано Новак заяви, че Русия е готова да „проведе дискусии за промяна в цената на газа и предоставяне на отстъпки" за Киев, ако Украйна поне частично погаси дълга си към „Газпром". Ако средствата не бъдат платени до 2 юни, още от следващия ден Украйна ще получава толкова синьо гориво, за колкото си е платила.
От своя страна, заместник-министърът на енергетиката на Украйна Игор Диденко отбеляза, че "Нафтогаз Украйна" е получила от "Газпром" сметка за авансово плащане на газ в размер на 1,66 милиарда долара. Компанията все още не е готова да плати сметката, но от там се надяват, че въпросът ще може да се уреди до 2 юни.