Историческият музей в Кърджали пострадал най-сериозно от труса
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Май 2014 14:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Историческият музей в Кърджали пострадал най-сериозно от труса

Кърджали /КРОСС/ Най-сериозно пострадалата сграда от труса в Кърджали е на Историческия музей в града, строена в началото на 20-те години на миналия век. Има пукнатини по фасадата й, както и по вътрешните стени. Според директора на музея Павел Петков те са обхванали повече от 300 кв. метра.
Експонатите в 8 витрини са изпопадали при заметресението, но няма сериозни поражения по тях.
Сградата е застрахована, уточни Петков. Той разказа, че в момента на труса в сградата е имало група туристи, които бързо са били изведени през аварийния изход. Не е имало паника- общо 7 сигнала за паднали комини в Кърджали са постъпили на спешния телефон 112, заяви шефът на пожарната в града комисар Христо Тодоров.
При труса, освен Историческия музей е пострадала и още една сграда в Кърджали - на филиала на Пловдивския университет.
Четири екипа спасители работят по обезопасяване на опасните места. Още 4 са в готовност да реагират при сигнали.
Няма данни за пострадали и жертви от земетресението в южния град. Няма поражения и по стената на язовир "Кърджали" над града, пише "24 часа".