20-ина протестираха мълчаливо в подкрепа на изборния референдум
Секция: БЪЛГАРИЯ
05 Юни 2014 20:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
20-ина протестираха мълчаливо в подкрепа на изборния референдум

София /КРОСС/ Инициаторите на референдума за промени в изборното законодателство излязоха на мълчалив протест пред сградата на бившия Партиен дом по време на заседание на комисията по работа с гражданското общество, председателствана от БСП депутата Мая Манолова.

На мълчаливия протест се събраха двайсетина души, сред които университетски преподаватели. Те бяха поставили символично черни лепенки на устите си. Причината за демонстрацията им бе, че тема на заседанието е именно внесената подписка за референдума, но на него не са поканени нейните организатори, съобщи проф. Георги Близнашки от инициативния комитет. Той внесе над 570 хил. подписа в подкрепа на референдума, на който хората да бъдат питани за задължителното гласуване, електронното гласуване и мажоритарния вот.
"Искаме да дадем знак, че това, което се случва, е напълно неприемливо. Не може да не поканиш автентичните представители на гражданското общество, които събраха над 570 000 подписа", обясни Близнашки.
Междувременно Манолова заседаваше в основната сграда на парламента на площад "Народно събрание", където обикновено са откритите й срещи с граждани. В дневния й ред влизаше не обсъждането на предложението за допитване по изборните закони, а законодателни предложения, свързани с дейността на частните съдебни изпълнители.
В началото на заседанието Манолова не пропусна да използва разминаването, за да подчертае, че "вратата е отворена за всички граждани", както повелява вътрешният правилник на комисията й. Тя допусна, че протестът на инициативния комитет може би е "някаква пиар акция", и покани Близнашки и съратниците му да се включат в днешното заседание. А за референдума отбеляза, че предстои разглеждане в правната комисия следващата седмица. След това и гражданската щяла да го обсъди.