Симфоничен концерт в самолетен хангар
Секция: КУЛТУРА
10 Юни 2014 08:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Симфоничен концерт в самолетен хангар

/КРОСС/Симфоничен концерт в самолетен хангар е най-новото предизвикателство за родните меломани. Оркестърът на германската авиокомпания „Луфтханза", в който пилоти и механици показват виртуозни умения с цигулки, виоли, флейти, фаготи и прочее непривични за професията им таланти, ще представи за първи път у нас своята „Музика в небето". Белослава и бендът на Живко Петров допълват артистичната програма, която ще можем да чуем на 29 юни. Мястото на концерта е също нестандартно - хангарите на „Луфтханза" на летище София.

Идеята за създаването на музикален състав с кадри от авиоекипите и обслужващите ги техници се ражда през 2010 г. През октомври ръководството на „Луфтханза" отправя покана към своя персонал за записване в симфоничен оркестър към компанията. Мераклиите да пробват таланта си са прослушани през януари, а през май вече е дебютът им по време на благотворителна вечер във Франкфурт. Оттогава авиосимфониците са канени за различни изяви в Германия и зад граница. От създаването си вече три години оркестърът изнася традиционен пролетен и есенен концерт, билетите за които свършват бързо. Неотдавна музикантите с професии, свързани с авиацията, са били атракцията в програмата, с която бе честван 10-годишният юбилей на терминал 2 на летището в Мюнхен.

Артистичен директор на ексцентричните симфоници е Андреа Хойер, координатор услуги в авиокомпанията във Франкфурт. Андреа е завършила Кралската музикална академия в Мюнхен и е имала изяви по световните концертни подиуми, преди да се впусне в новата професия. Сред звездите, с които е свирила, са италианският тенор Андреа Бочели и цигуларят виртуоз Дейвид Гарет (33 г.), роден в Аахен, с популярност и отвъд Океана. Председателят на музикантската формация Олаф Миелман също съвместява службата на одитор в „Луфтханза" с призванието в изкуството. Дипломиран физик, той е участвал в много концерти с Младежкия симфоничен оркестър на Хамбург.

За концерта на 29 юни в авиохангара на софийското летище пристигат от Германия 40 музиканти.
Билетите за „Музика в небето" са на цена 35 лв., в която е включен и коктейл след концерта, съобщава "Преса".