Делото за катастрофата на „Тракия” забуксува
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Юни 2014 16:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Делото за катастрофата на „Тракия” забуксува

/КРОСС/ Бургаският апелативен съд отложи делото, образувано по протест на Окръжна прокуратура - Бургас, срещу присъда на Окръжен съд - Бургас, жалби на подсъдимите Ениз Ченгел, Никола Точев и Светослав Димитров и по жалби от 14 частни обвинители. За втори път делото не можа да бъде гледано на втора инстанция, тъй като за пореден път единият от подсъдимите - Ениз Ченгел - собственик на фирмата, чийто автобус катастрофира, представи болничен лист пред Апелативния съд в Бургас - този път, че е претърпял операция в частна клиника.
Ченгел и Точев са признати за виновни в това, че на 15.06.2011 г. по автомагистрала „Тракия", в Пловдивска област, при условията на независимо съпричиняване, са причинили смъртта на 9 лица и средни телесни повреди на 11 лица, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност по Закона за автомобилните превози, представляваща източник на повишена опасност. Димитров е осъден за това, че на същата дата и място при управляване на автобус „Мерцедес" е нарушил правилата за движение - чл. 20, ал. 1 и 2, изр. 2 от Закона за движение по пътищата и по непредпазливост е причинил смъртта на 9 лица и средни телесни повреди на 11 лица, като деянието представлява особено тежък случай. Ченгел и Точев са осъдени на 10 години лишаване от свобода при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип. Димитров получи наказание 5 години лишаване от свобода при общ затворнически режим.
Присъдата е протестирана от Окръжна прокуратура - Бургас само по отношение на наложените наказания. Държавното обвинение иска да се увеличат наказанията според пледирания пред първата съдебна инстанция размер - по 15 години за Ченгел и Точев и 10 години за Димитров. Искането се подкрепя от частните обвинители по делото. Подсъдимите молят да бъдат оправдани по повдигнатите им обвинения.