Починаха още 4-ма, които се нуждаеха от изкуствени сърца
Секция: Здраве
01 Август 2014 10:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Починаха още 4-ма, които се нуждаеха от изкуствени сърца

/КРОСС/Починаха още четирима българи, чийто единствен шанс за живот бе поставянето на изкуствено сърце. Те издъхнаха, защото здравната каса покрива само 50 000 лв. от цената на спасителното устройство, то струва 168 хил. лв. За тежко болните е непосилно да доплатят 118 000 лв., пише "Труд".

На 9 юни т.г. изданието съобщи, че пациентите на косъм от смъртта, които не могат да оцелеят без изкуствено сърце, са осем. На първи юли почина Александър Михайлов (45 г.) и с неговата съдба останаха седмина българи. "След него починаха и четирима мъже на 38, 42, 52 и 59 г.", съобщи вчера проф. Генчо Начев, директор на столичната университетска болница "Св. Екатерина", където се борят за живота на такива пациенти. 

Сред останалите живи е Йосиф Йосифов (65 г.). Преди броени дни той пак бе приет в болницата, където лекарите успяха да го "закрепят". Не е ясно обаче кога сърцето отново ще "забуксува" и не се знае дали следващия път лекарите ще могат да компенсират дейността му. "Очаквам Йосиф да дойде пак при нас до месец", каза проф. Начев.
Другите двама в критичния списък вече са с увреден черен дроб т.е. ако сега им се постави изкуствено сърце, може да се стигне до кървене. Затова за тях изходът е само сърдечна трансплантация. 
"При нас не са постъпвали искания от болници за отпускането на до 50 000 лв. за изкуствено сърце. Ако пристигнат, ще ги разгледаме", коментираха вчера от НЗОК.

НЗОК да плаща 100% поне за 7 пациенти, настоява проф. Генчо Начев, директор на "Св. Екатерина". Пред "Труд" той коментира: 

В бюджета на НЗОК за догодина трябва да се заложат средства за поставянето на изкуствени сърца поне на 7 българи. Толкова ли в държавата не могат да се намерят 1,17 млн. лв., при положение че се дадоха милиарди за какво ли не?!

Навсякъде в Европа, включително в бившия соцлагер, здравните фондове изцяло плащат имплантирането им! Дори няма ограничения за броя на поставяните устройства. Тъжно е, че в България, която първа в Източна Европа извърши сърдечна трансплантация още през 1986 г., ситуацията днес е толкова зле. 
А изкуственото сърце вече дарява над 10 г. живот.