Министър Иванов: Блатото пред Ларгото е метафора на отношението към културното наследство
Секция: КУЛТУРА
17 Август 2014 12:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Иванов: Блатото пред Ларгото е метафора на отношението към културното наследство

/КРОСС/ „Това блато е тъжна метафора за отношението ни към културно-историческото наследство", каза пред БНР служебният министър на културата Мартин Иванов по време на съвместен оглед на разкопките пред Ларгото със столичния зам.-кмет по културата Тодор Чобанов.

Вчера, в отворено писмо до министъра, кметът на Столична общин поиска аварийна консервация на откритите археологически находки там.

„Намиращите се в подземната зона археологически находки са в добро състояние, но тези в откритата са реално застрашени от разрушаване. Администрацията на Министерството на културата до момента не е предприела мерки за тяхното съхраняване", се казва в поредно писмо на кмета към Министерството по случая. Тя цитира експерти, според които в откритата зона ситуацията е вече аварийна и археологическите структури няма да оцелеят през предстоящата зима, а проливните дъждове това лято са нанесли значителни щети.

„Министерство на културата е правило неколкократно опит за конкурсна процедура за избор на изпълнител за завършването на обекта, която обаче всеки път е блокирана от жалби в Комисията за защита на конкуренцията. Очакваме тяхното решение и се надяваме да не се стигне до съдебно обжалване", каза Мартин Иванов.

Въпреки неугледния си вид разкопките са сравнително запазени, отбеляза министър Иванов, но посочи, че предписанията на предишния министър, огледал мястото миналото лято са само частично изпълнени.

На първо време трябва да се изпомпа водата, каза Мартин Иванов, след което посочи като вариант свикването на експертна група, която да препоръча действия, както и търсенето на финансиране: „Мисля да се обърна към комисията по бедствия и аварии, защото в министерството няма перо, от което да се вземат пари за това".

Аварийното консервиране също трябва да бъде обсъдено от тази комисия, за да не зимуват разкопките трета зима под открито небе, допълни той.

При липса на друга възможност в краен случай находките трябва да се затрупат със защитен пясъчен насип, отбеляза в писмото си кметът Фандъкова.