Резултатите: Можем да изгубим 193 млн. евро (обновена)
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Август 2014 08:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Резултатите: Можем да изгубим 193 млн. евро (обновена)

/КРОСС/193 млн. евро може да изгуби страната ни до края на годината. Това обяви на пресконференция вицепремиерът Илияна Цанова, която представи резултатите от усвояване на евросредства. Докладът е за изпълнение на оперативните програми, съфинансирани със средства от Европейския съюз за периода 2007-2013 г. и целта му е да анализира основните рискове, които възпрепятстват изпълнението на програмите, както и мерките за намаляване на риска от загуба на средства.

Рискът е за 110 млн. евро по седемте оперативни програми и за над 83 млн. - от Програмата за развитие на селските райони и оперативна програма "Рибарство", сочат резултатите. 

Цанова заяви, че ще работи, за да минимизира загубите.

55% от всички европейски средства за целия програмен период са верифицирани, а 52% от всички европейски средства за периода 2007-2013 година са сертифицирани.

Вицепремиерът подчерта, че Европейската комисия е изплатила всичко на България, освен спрените пари за двете оперативни програми "Околна среда" и "Регионално развитие".

Към средата на юли данните сочат, че по отношение на степента на усвояване на средства от ЕС към момента България е на 24 място от всички 28 страни членки.

Илияна Цанова заяви: 

"Идентифицирахме риск от загуби на средства по общото изпълнение на всички оперативни програми в размер на 105 милиона евро. Рискът от загуба на средства по програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма "Рибарство" се оценява на около 84 милиона евро. Така общата сума в риск от загуба по всички фондове на Европейския съюз възлиза на над 190 милиона евро или близо 400 милиона лева".

Най-застрашени от провал са екологичните проекти в Асеновград, Добрич, Плевен, Пловдив и други на фона на изцяло замразени плащания от Брюксел по ОП "Околна среда". Заради загуба на пари скоро няма да има и действащо електронно правителство. Въпреки че парите са усвоени, има риск от забавяне на много транспортни проекти като ЛОТ 1 и 2 на магистрала "Марица", участъка Сандански-Кулата на магистрала "Струма", строежът на магистралата от София до сръбската граница, Западната дъга на софийския околовръстен път и ремонта на ж.п. линията Пловдив-Свиленград.

Като причина за тежката ситуация в програмата за развитие на селските райони земеделският министър Васил Грудев посочи:

"Работата на институцията, която управлява тези средства в лицето на Държавен фонд "Земеделие" през последните девет месеца беше спряла. Година и половина Министерството на земеделието и храните не съумява да проведе процедура за избор на сертифициращ орган. Една година и половина - имаме три провалени поръчки".

Вицепремиерът Цанова обясни потенциалната загуба на безвъзмездна помощ от Европа така:

"74 процента от наложените финансови проекти всъщност се дължат на грешки при извършването на процеса на обществени поръчки и те могат да бъдат просто нарушения, но има и такива, които са очевидни злоупотреби".