Социалното министерство прави преглед на интеграционните мерки за бежанците
Секция: ПОЛИТИКА
15 Септември 2014 20:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Социалното министерство прави преглед на интеграционните мерки за бежанците

/КРОСС/ Министерството на труда и социална политика ще направи преглед на дейностите, разписани в проекта на План за действие по интеграция за 2014 г. Най-неотложните мерки, които ще бъдат осигурени на чужденците, получили международна закрила, са курсове по български език и преход към професионално обучение. Това стана ясно след срещата на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков с Роланд-Франсоа Вейл, представител на Върховния комисар за бежанците на ООН (ВКБООН) за България.
Вицепремиерът Христосков съобщи, че вече се изпълняват дейности, заложени в плана, който предстои да бъде приет от Министерския съвет (МС). Документът е част от изпълнението на Националната стратегия за интеграцията на лицата, получили международна закрила в Р България, приета от МС на 4 юли тази година.
„Правителството предприема стъпки за предоставянето на интеграционни мерки за лицата, получили международна закрила. Днес е първият учебен ден за 2014/2015 г. и част от децата на бежанците са тръгнали на училище", каза вицепремиерът.
Друга част от дейностите за интеграция на бежанците включват мерки на Агенцията по заетостта за намиране на работа на регистрираните безработни чужденци и осигуряването на жилища за тях с помощта на областните управители и общинските администрации.
„В момента тече процедура по номиране на членове от заинтересованите институции за участие в Националния съвет по миграция и интеграция", съобщи вицепремиерът и председател на съвета Йордан Христосков.
„Познаването на българския език е основа за успешната интеграция на бежанците. Подкрепяме усилията на правителството в тази насока", подчерта Роланд-Франсоа Вейл. Той се позова на данни от Държавната агенция за бежанците, според които от началото на годината 4 500 лица са получили бежански и хуманитарен статут в България. „Представителството на ВКБООН може да помогне на страната с техническа помощ, експертиза и обучения на новопостъпили служители", каза Роланд-Франсоа Вейл.
На 17 и 18 септември 2014 г. в Боровец ще се проведе експертна среща за социалната закрила и интеграцията на лица със специални нужди, търсещи или получили международна закрила. Организатор е представителството на ВКБООН в България. На форума експерти от Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и Държавната агенция за закрила на детето ще споделят своя опит в реализирането на мерки, насочени към социална защита и зачитане на човешките права на лица, получили международна закрила в България.