Проект подготвя компетентна и ефективна държавна администрация
Секция: ПОЛИТИКА
23 Септември 2014 17:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проект подготвя компетентна и ефективна държавна администрация

/КРОСС/ Проект за компетентно и ефективно управление на човешките ресурси в Областна администрация на Софийска област на стойност 89 573 лв. бе представен днес.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет" (по Договор за безвъзмездна финансова помощ №А13-22-36/28.04.2014 г.) и е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Негова основна цел е подобряване качеството на предоставяните услуги на гражданите и бизнеса чрез повишен капацитет на служителите на Областна администрация на Софийска област, каза Иво Костов - експерт по европейски проекти.
Сред съпътстващите цели на проекта той посочи създаването и развиването на умения за успешно общуване в деловата среда на областната администрация и работата в екип на всички служители в обща и специализирана администрация.

В продължение на 10 дни, в малки, активно конкуриращи се групи, служителите усвояват умения за управление на срещи с граждани и представители на бизнеса, както и между самите тях, с цел осъзнаване на отговорностите при водене на тези срещи. Други цели на проекта са управлението на работното време и стреса, създаване и мотивиране на екипи и разумно разпределение на ролите, в т. ч. и лидерските. Не на последно място - и повишаване на ефективността и създаването на силни екипи.

Проектът проучва и предлага конкретно персонално управление на времето, как да се самоконтролират служителите, за да подобрят комуникацията помежду си и с потребителите, които се нуждаят от услугите на областната администрация, каза Костов. Друг акцент е как хората от администрацията да разпознават конфликтните теми и да се справят ефективно с тях. Всички служители, участващи в обучението, са включени в него след предварително проучване на нагласите им към посочените теми, и непрекъснато самооценяват усвоените умения по време на обучението.

Целта е да бъдат създадени лидери в ежедневието и да бъдат усвоени умения за разговори с лидерите - ръководният състав на една областна администрация.

В условията на подготовка за парламентарните избори, когато цялата администрация на Софийска област е ангажирана активно в този процес, подобно обучение е предизвикателство, но и особено навременно за да открива, оценява и преодолява силно конфликти ситуации в реално време, подчерта експертът. Обучението е организирано от СНЦ Европейски център в подкрепа на бизнеса - Русе.