Политолог: Ако ДПС подкрепи кабинет на ГЕРБ, няма да е нужно да има нов „златен пръст"
Секция: ПОЛИТИКА
31 Октомври 2014 18:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Политолог: Ако ДПС подкрепи кабинет на ГЕРБ, няма да е нужно да има нов „златен пръст"

/КРОСС/ "Когато нямаме информация точно какво се случва по време на политическия процес, и по-конкретно консултациите между ГЕРБ и другите партии за съставяне на правителство, то тогава вече се получават неясноти и противоречия при тълкуването на тези процеси." Това каза в предаването на News7, NewsRoom политологът Страхил Делийски.

"Ако неразбирателството между партията на Борисов и Патриотичния фронт може да се обясни донякъде и с посещението на председателя на ЕНП Жозеф Дол в България, то ние все още нямаме яснота какви са моментните проблеми в разговорите между ГЕРБ и Реформаторския блок, добави той. При положение че преди изборите хората искаха ясни ангажименти от страна на политиците за бъдещи коалиции и как ще бъде управлявана държавата, при това положение просто е странно, което наблюдаваме в момента от страна на парламентарно представените сили", каза още той.

"Кабинетът ще бъде гласуван, най-малкото неговия състав и структура ще бъде подкрепен от ДПС, нещо, което от партията на Местан вече заявиха. Рисковете оттук нататък са в две посоки - бързото вземане на решения ще наложи едно специфично взаимодействие между политическите сили, което е познато като „извиване на ръце" - днес ние ще подкрепим вашето предложение, утре вие ще подкрепите нашето. Ако подкрепата от страна на ДПС за кабинет на ГЕРБ се осъществи, както беше обещано, то може би няма да е нужно да има нов „златен пръст", който да поддържа бъдещото правителство. Въпросът е на каква цена би била подобна подкрепа", запита Страхил Делийски.

"Местните избори другата година ще са изключително добър повод големите партии да организират и едни парламентарни избори като по този начин успеят да увеличат резултата си и намалят влиянието на по-малките такива. При едно подобно развитие на нещата е много възможно в един бъдещ парламент да влязат само трите най-големи партии и тогава няма да има никакъв проблем да се състави кабинет", заяви политологът.