Фондация „Бербатов“ събира средства за Хасан и Ибрахим
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Ноември 2014 16:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Фондация „Бербатов“ събира средства за Хасан и Ибрахим

София /КРОСС/ Фондация „Димитър Бербатов" започна кампания за събиране на средства, с които да се купи пиано на Хасан и Ибрахим, които заедно с Крисия представиха България на детската "Евровизия".
Докато всички все още сме в еуфория от класирането на второ място - най-големият български успех в конкурса Евровизия досега, печалната истина е, че момчетата нямат на какво да се упражняват. Старото им пиано се е счупило, вече не подлежи на ремонт и трябва да им се купи инструмент, обясняват от Фондацията.
Близнаците са родени на 15 декември 2003 г. в семейството на фелдшер в Бърза помощ и лаборантка. Бащата пръв забелязва музикалността на децата, когато те са 5-годишни. Семейството, което има и дъщери близначки, решава да напусне делиорманското градче Каолиново, за да даде по-добро образование на децата си.
Днес Игнатови живеят в Шумен, а момчетата усъвършенстват таланта си под ръководството на Маринела Маринова.
Близнаците свирят на пиано едва от три години, но вече имат редица български и международни награди. Лауреати са на няколко национални клавирни конкурса, сред които "Панчо Владигеров", "Димитър Ненов", "Светослав Обретенов" и др., както и на международни конкурси, сред които "Франц Шуберт", "Лист - Барток - Лигети", Международен конкурс за немска и австрийска музика, "Млади виртуози", "Vivapiano", "Андрей Стоянов", "Pera Piyano" и др., а Хасан - и на Международния музикален конкурс за деца на Ротари Русия.
От 8-годишна възраст близнаците са в семейството на „Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов". През юни 2014 г. 10-годишните пианисти участват в годишната церемонията на Фондация "Димитър Бербатов" в предаването "Шоуто на Слави", където са забелязани и избрани да представят България заедно с Крисия Тодорова в детската "Евровизия" 2014.
Фондацията призова в дарителската кампания да се включат и институциите, които в момента оказват внимание на децата.
Най-малко 25 000 лева са необходими, за да бъдат закупени инструменти на Хасан и Ибрахим, както и на други две изявени деца на Фондация „Димитър Бербатов" - Десислава Карагьозова (пиано) и Георги Димитров (китара).
Десислава Карагьозова е ученичка в VII клас, в НМУ "Любомир Пипков" - София, в класа по пиано на Светла Славчева. Свири на пиано от 5-годишна. Започва в класа по пиано на Анна Върбанова в НУИ "Добри Христов" - Варна, а от 2009 г. до юни 2014 г. е била ученичка в НУИ "Проф. В. Стоянов" - Русе.
Талантливото момиченце започва своя път в изкуството с класически балет, когато е на 4 г. В продължение на 7 години едновременно свири и танцува, след което избира пианото за бъдещето си развитие.
Печелила е награди на Международния конкурс за романтична музика - Ню Йорк, IX Международен конкурс "Франц Шуберт" - Русе, Международния конкурс "Тудор Думитреску" - Букурещ и др.
Десислава Карагьозова е избрана е за лице на Русе и е отличена с почетна грамота на града за високи постижения в изкуството и културата.
През март 2014 г. Деси свири на сцената на "Карнеги Хол" в Ню Йорк. Подготвя се за други големи международни сцени в Ню Йорк, Вашингтон, Москва и Париж.
Георги Димитров е роден на 2 декември 2000 г. в София. Учи в НМУ „Любомир Пипков". На китара свири от близо 3 години. За това време има награди - преобладаващо първи, от 7 конкурса: ХVII Международен конкурс за класическа китара „Акад. Марин Големинов" - Кюстендил, Международен фестивал на класическата китара - Гоце Делчев, VII Международен конкурс за класическа китара - София, Нишки китарен фестивал, ХVIII Международен фестивал за млади китаристи „Едуард Памфил" - Букурещ, Международен фестивал - Скопие и ХХIХ Международен музикален фестивал "Лауреатски дни „Катя Попова".
Предстоят му концерти извън страната - във Виена, Белград и в Хърватия.
Сметката, по която могат да се правят дарения е:
Титуляр на сметка: Фондация "Димитър Бербатов"
Банка: ОББ
IBAN: BG35UBBS80021011968230
BIC: UBBSBGSF