София /КРОСС/ Идеята за връщане на 10 на сто данък върху лихвите от депозити не е била обсъждана на срещата в четвъртък на премиера Бойко Борисов, финансовия министър Симеон Дянков и Асоциацията на банките в България, каза за Дарик председателят й Левон Хампарцумян. Депутатът от РБ Мартин Димитров, Левон Хампарцумян и Петър Ганев от Института за пазарна икономика коментираха пред Дарик ефектите от връщането на ставката на данък лихва на 10 процента.
Според икономиста Петър Ганев приходите от увеличаването на данък лихва с 2 на сто няма да са значителни. В момента ставката е 8 процента, а идеята е да се върне до размера от времето, когато Симеон Дянков наложи въвеждането на данъка - 10%. Ганев заяви, че дори не е трябвало какъвто беше планът, налогът да бъде постепенно премахнат чрез намаляване, а да бъде елиминиран, тъй като на тези средства така или иначе вече е платен веднъж данък. "Той по-скоро е обратно на това, което се опитваме да провокираме, а именно - повече спестявания. Не може самоцелно да се гонят някакви приходи в бюджета, а те не са и толкова съществени, но по-голямата цел поне според мен е хората поне да имат стимул да спестяват, а пък в крайна сметка това, което те спестяват, вече е било обложено, тъй като доходът, който са получили, за да спестят, е бил обложен. Така че няма нужда от вкарване на някакво напрежение в банковата система, още повече сега. По-скоро според мен трябва да се мисли за неговата отмяна", коментира експертът.
Председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян каза, че на проведената вчера среща между него, премиера Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов и новия шеф на Фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков не е ставало дума за идеята данък лихва отново да се върне на нивото от 10 процента. Хампарцумян посочи, че от 2 на сто данък от доходите върху лихви, които вървят надолу, материалният ефект ще е много малък. "Отвъд моята интелигентност е да коментирам защо го въведоха, защо го намалиха, защо го вдигат",каза Хампарцумян. Той допълни, че отражението от тази стъпка е неутрално спрямо банковата индустрия.
Мартин Димитров от Реформаторския блок заяви, че той в лично качество няма да подкрепи подобно предложение, а Парламентарната група на коалицията все още не е взела решение. Той каза, че ефект върху банковата система няма да има. Димитров изтъкна, че е против всякакво увеличение на данъците в момента, тъй като има нужда от икономически растеж, нови инвестиции и работни места и всяко увеличение на данъците ще има много минимален ефект на по-висока събираемост. "Даже това е съмнително, тъй като банките вече измислиха много легални начини за неплащане. Така че виждам по-скоро щети от подобни мерки и не ги подкрепям", каза той.
Димитров предлага компромисното решение да се запази ставката от 8 процента за данък лихва, както е в момента, и догодина, а не да се намалява налогът, както е записано в закона.