На Донецк му остават три месеца. Иначе ще загуби
Секция: Анализи
05 Януари 2015 10:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На Донецк му остават три месеца. Иначе ще загуби

/КРОСС/ Военен експерт Руслан Таскаев,фронтови офицер,военен журналист, участник в бойните действия. В Украйна се предприема търсене на летища за натовските самолети в Днепропетровск, Запорожие, Харков.

Напомням, те бяха закрити за полети на авиацията. В интернет плъзнаха слухове, че едва ли не на тези летища се приземяват американските „Херкулес", пренасящи оръжие. Появиха се съобщения, че те се приземяват и около Житомир на летището в Озерное и около Киев в Гостомел.

Да се провери тази информация е трудно, за това ще използваме косвени факти.

Първо, трите летища не могат да бъдат закрити просто така, независимо от заплахата от диверсионни действия с преносими ракетно-зенитни комплекси, както беше заявено официално. Много ефективно се унищожават транспортни самолети, пък и всякакви други въздушни цели, когато кацат на пистата. Дори и най-незначително попадение е достатъчно да бъде унищожен всякакъв апарат, дори и вече да се е докоснал до земята, което успешно беше доказано на летището в Луганск, където беше унищожен транспортен самолет. Радиусът на действие на тези ПЗРК не е голям, за това да се защити летището е необходимо да се засили охраната в периметъра на обекта. Разчетът на ПЗРК, обикновено от двама-трима човека, не би могъл да се промъкне в зоната на поразяване. И си струва да попитаме:

а защо, по-рано тези летища нямаха охрана?

Ако е ударен макар и един такъв транспортен самолет на НАТО на летището, то това е невъзможно да се скрие.
Второ, спомнете си, защо толкова дълго Киев държи маловажното от тактическа гледна точка летище в Луганск. Всички въоръжени сили се държат близко до него, защо упорито се задържа летището, за прехвърлянето на какви войски? Да се отбраняват от руски десант? Но защо, когато границата е само на 70 км? Луганското и донецкото летища се необходими и за това толкова дълго се охраняват за прехвърлянето на военен контингент, но не киевски и не руски, а някакъв друг. За всеки чуждестранен десант тези гранични летища са удобни.

Да, възможно е, натовските самолети да са се приземили тази седмица в Днепър, Харков и Запорожие. Възможно е да са докарали оръжие и други средства за водене на бой, но това не е най-важното.

Важно е друго. Тези три летища са ключови точки за изпращане на ранени и за подготовка на щурмови групи на авиацията за атаки срещу Донецк и Луганск. Закриването на летищата, освен това, е един от признаците за подготовка на военни действия срещу Донбас. Натовската помощ, разбира се, е важна. Нещо повече, тя доведе и до приемането на сенатския закон, позволяващ да се доставя оръжие на властите в Киев. Възможно е през тези дни да са докарани допълнителни контингенти поляци и литовци в земите на Юго-Изтока в Украйна. Възможно е, но не е толкова важно.

Важно е друго: в Киев, новоназначеният секретар на СНБО Турчинов, който, разбира се, започна войната в Донбас, няма намерение да се успокои и подготвя нови военни операции в региона. Това за мен е резултатът от закриването на летищата в трите градове на Юго-Изтока.
Спиралата на конфронтацията не е завършена. Най-напрегнатите дни ще започнат в средата на януари и ще продължат до април-май. Те ще решат всичко.

На Донецк му остават само два, при свръх сили три месеца за изграждане на собствена социална база, макар това да е някаква автономна финансова система, социални иструменти и други основополагащи неща. Ако Киев издържи през зимата, а Донецк не изгради тази база - той рискува да загуби всичко./ archivek-p.org

Превод: Милчо Александров