Сто години Бай Ганьо е на екрана
Секция: КУЛТУРА
05 Януари 2015 14:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сто години Бай Ганьо е на екрана

/КРОСС/Емблематичният герой на Алеко Константинов Бай Ганьо и от екрана ни забавлява (и натъжава) почти век, пише "Преса". Сатиричната комедия „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин" е сред атракциите в афиша (5 януари) на кино „Одеон" в началото на 2015-а. Негов автор е Васил Гендов, създателят на първия български игрален филм „Българан е галант". За дата на дебютната прожекция у нас историята сочи 13 януари 1915-а, а мястото на събитието е Модерен театър, но от „Българан..." копие не е запазено. Въпросният „Бай Ганьо..." на Гендов пък е показан в тогавашния „Одеон" през октомври 1922-ра.

Странно е колко много неща могат да бъдат изобразени и показани в рамките на 31 минути. В старата черно-бяла лента Бай Ганьо, изпълняван от детския писател Стоян Попов, е кандидат за народен избраник. Опозицията му извъртява номер, като го примамва с млада ухажорка, но в женските дрехи е преоблечен мъж. Известният със слабостта си към жените Ганьо обаче се усеща и прогонва „прелъстителката". После пък с „юначната" си банда - Гочоолу и Дочоолу, успява да разгони избирателите на политическата конкуренция. До края на филма Бай Ганьо успява да ни посрами и из Европа - нахалства пред сънародници във Виена, задява чужденки, похапва пред паметника на Мария Терезия... Историите, претворени по-късно в няколко пълнометражни игрални филма от Иван Ничев, при Гендов са събрани в половин час.

От днес до края на 2015-а, в която честваме 100 години българско кино, в „Одеон" ще текат прожекции на игрални, документални, анимационни, научнопопулярни филми родно производство. Януари е посветен на малкото запазени заглавия на българското седмо изкуство в периода до Втората световна война. През февруари ще се въртят ленти, създадени през 50-те, а за всяко следващо десетилетие - 60-те, 70-те и 80-те години, ще бъдат отделени по два месеца. Прожекциите ще бъдат предшествани от кинопреглед или анимация от съответния период.

В първите дни на новата година любителите на историята ще могат да видят още документалният „Балканската война" на бившия военен кореспондент Александър Жеков, запечатал върху лента с дължина 35 минути реални събития; 5-минутна хроника за откриването на Великото народно събрание в Търново (1911 г.); кратка лента (19 минути) „Ботевата епопея" от 1928-а, в която е разиграно завземането на „Радецки" и слизането на родния бряг на 17 май 1876-а, стрелба срещу турски заптиета, клетвата на четниците...

Но най-впечатляващ със суровост на пресъздадените събития е документалният филм за атентата на 16 април 1925 в църквата „Св. Неделя" - от пораженията, как пожарникари разчистват развалините, панихиди край пресни гробове... до извеждането за публично обесване на организаторите Фридман, Коев и Задгорски. Комедията „Любовта е лудост" (1917) и продължаващият 1 минута „Човекът, който забрави бога" на Васил Гендов ще могат да се видят в следобедната програма на „Одеон" на 6 януари. В тях участва и самият режисьор - в първия Гендов е влюбен студент, във втория - страстен комарджия, който краде в парка, за да си върне дълговете.