Air France купи 20 хиляди броя от Charlie Hebdo, раздава ги безплатно на пътниците
Секция: ЛЮБОПИТНО
17 Януари 2015 15:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Air France купи 20 хиляди броя от Charlie Hebdo, раздава ги безплатно на пътниците

/КРОСС/ Още 2 милиона екземпляра от последния брой на сатиричния седмичник Charlie Hebdo ще бъдат допечатани и така тиражът му ще скочи на 7 милиона броя, съобщава Le Figaro. 

След атентата изданието, което обикновено излиза в тираж 60 хиляди, се появи в колосален тираж от 1 милион броя, който много бързо бе увеличен на 3, а после и на 5 милиона, защото търсенето му е голямо. През първите два дни бяха продадени близо 2 милиона броя.

Разпространителите вярват, че ще могат да го продават няколко седмици и затова продължават да правят поръчки за допечатване.

Освен през будките за вестници, стотици хиляди екземпляри са изкупени от фирми, институции и всевъзможни организации. Авиокомпания Air France закупи 20 хиляди броя по пълната тарифа от 3 евро на брой, а не както обикновено - с отстъпка, за да ги раздава безплатно на своите пътници.

Приходите от първия милион на тиража, възлизащи на 3 млн. евро, ще бъдат изцяло за редакцията на Charlie Hebdo. Разпространителите се отказаха от комисионата, за да подпомогнат изданието и семействата на жертвите.

Последният брой, който изобразява с карикатура на първата си страница просълзения пророк Мохамед, предизвика яростни антифренски протести в мюсюлмански страни в Африка и Азия, които прераснаха в улично насилие.

В момента има разпалена демонстрация пред голямата джамия в Ниамей (Нигер), която обсипваната с камъни и други хвърлени предмети полиция се опитва да разпръсне със сълзотворен газ. Чуват се викове „Долу Франция!", „Долу Charlie Hebdo!" и „Аллах акбар" (Алах е велик). Съобщава се, че две църкви в страната са подпалени. Подпалени са също два полицейски джипа, горящи автомобилни гуми се търкалят срещу комисариата близо до джамията. „Всичко ще потрошим. Ще защитим нашия пророк. Ще го браним дори с цената на кръвта си", казал демонстрант пред репортер на АFP.

Демонстрацията става ден след бунтовете в Зиндер - втория по големина град в Нигер, които струваха живота на четирима души, а 45 бяха ранени. Френско-нигерийският културен център бе подпален, а три църкви бяха опустошени.

След голямата петъчна молитва мюсюлмани излязоха на протести и в други страни. Те изгориха френското знаме в Дакар, Сенегал, предизвикаха сблъсъци в Алжир и в Карачи, Пакистан.

Освен по призива на някои имами много хора излязоха на протести и по инициативи в социалните мрежи.

Въведената още през 2001 г. забрана за улични протести бе пренебрегната в Алжир. Тълпата скандираше „Куаши - мъченици", възхвалявайки двамата братя атентатори Саид и Шериф Куаши, които извършиха атентата в редакцията на Charlie Hebdo и убиха 12 души. Някои издигаха лозунга „Искаме ислямска държава".