Бизнесът: Наберете на борсата пари за магистрали
Секция: ИКОНОМИКА
28 Януари 2015 21:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бизнесът: Наберете на борсата пари за магистрали

София /КРОСС/ Важни инфраструктурни проекти, за които няма осигурено финансиране от фондовете на ЕС, може да бъдат реализирани чрез набиране на средства през Българската фондова борса. Това предлагат представители на бизнеса и участници на капиталовия пазар у нас. КРИБ, АИКБ, Асоциацията на пенсионноосигурителните дружества и асоциациите на инвестиционните посредници и на управляващите дружества са изпратили писмо до премиера Бойко Борисов и икономическите вицепремиери и министри, в което описват механизма за осъществяване на подобна инвестиция.
За целта трябва да се създаде държавно акционерно дружество с минимален капитал, което на концесия да изпълнява проекти за строителство например на магистрали и след това да ги поддържа, като събира тол-такси. Дружеството може да набере ресурс чрез увеличение на капитала си през Българската фондова борса. Подобна схема би привлякла силен инвеститорски интерес, убедени са представителите на бизнеса. В акции на БФБ инвестират банки, пенсионни фондове, застрахователи, управляващи дружества и чуждестранни инвеститори, като по данни на Комисията за финансов надзор към края на септември 2014 г. местните институционални инвеститори (без банките) са акумулирали активи за около 11 млрд. лв.
"Този ресурс може да бъде използван за инвестиране в българската икономика, вместо да се пласира в чужбина, като ще привлече вниманието и на портфейлни инвеститори, включително и отвън", се посочва в писмото до премиера. По този начин може да бъдат реализирани магистралите "Хемус" и "Черно море", както и тунелът "Шипка", записани в правителствената програма.
Представителите на бизнеса за пореден път призовават държавата да пусне на борсата миноритарни дялове от държавни дружества и в същото време запази стратегическия си контрол във всяко от тях. Това ще доведе до привличане на свеж паричен ресурс и намаляване на бюджетния дефицит. Подобна мярка е имала голям успех в Полша и Румъния. Предприятията, към които има инвеститорски интерес у нас, са БЕХ, "Булгартрансгаз", Електроенергиен системен оператор, АЕЦ "Козлодуй', ТЕЦ "Марица-изток 2", Българска банка за развитие, "Летище София" и Агенция дипломатически имоти в страната, пише standartnews.com.