Кунева: Всеки следващ ВСС възпроизвежда едни и същи дефекти
Секция: ПОЛИТИКА
29 Януари 2015 08:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кунева: Всеки следващ ВСС възпроизвежда едни и същи дефекти

/КРОСС/Много от съдиите не вярват, че изборът за председател на ВКС ще бъде безпристрастен. Аз се надявам, че процедурата днес ще ги опровергае.

Това каза в студиото на Нова телевизия вицепремиерът Меглена Кунева, ден след публикуването на доклада на ЕК за българската правосъдна система и часове преди Висшият съдебен съвет да избире председател на Върховния касационен съд. Кандидати са заместник-председателят на съда Павлина Панова и съдията от Върховния административен съд Лозан Панов. На избора, който вече веднъж се провали, се гледа като на тест за това имат ли съдебните кадровици желание за реформи.

Вицепремиерът предупреди, че ако изпълнителната власт се намеси в съдебната, това ще бъде грешка.

Според Кунева, много хора и то от съдиите не вярват, че изборът на шеф на ВКС днес ще е открит и прозрачен. „ВСС не може да живее в кула от слонова кост и да заявяват, че който не работи, той не греши", смята тя.

„Има ли ВСС, от който България да е доволна? Тъй като отговорът е по-скоро отрицателен, очевидно имаме структурен проблем. С всеки следващ ние възпроизвеждаме едни и същи дефекти. Не очаквайте, че с един закон ние ще поправим нещата", каза Кунева.

Тя се позова на примера на Румъния, която въведе сериозни промени в структурата на съдебната си система.

"ВСС не може да твърди, че всъщност не греши и че докладът на ЕК всъщност е много добър за тях, а той абсолютно не е", заяви вицепремиерът, допълвайки че ВСС трябва да погледне истината в очите.

„Трябва да има един орган, който да събира сигналите за корупция във висшите етажи на властта", предложи вицепремиерът. Тя уточни, че не става дума за създаване на нов орган, а за предоставяне на правомощия на някой от съществуващите десетина структури, които би трябвало да се занимават с тази работа.

Според Кунева, трябва да се започне с декларациите на хората от властта, те трябва да бъдат достатъчно изчерпателни и ясни за имуществото им и евентуален конфликт на интереси. „Трябва да има и проверка на изнесените данни от всички висши държавни служители и начина им на живот", поясни тя.