Излиза поетичната история на любовния триъгълник Дора Габе, Елисавета Багряна и Боян Пенев
Секция: КУЛТУРА
02 Февруари 2015 11:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Излиза поетичната история на любовния триъгълник Дора Габе, Елисавета Багряна и Боян Пенев

/КРОСС/"Защо всички жени, в които съм наклонен да се влюбя, си приличат", се пита Боян Пенев в свои признания.

Сега, в навечерието на Деня на влюбените - 14 февруари, излиза изящното издание на "Персей", което разказва поетичната история на любовния триъгълник Дора Габе, Елисавета Багряна и Боян Пенев.

Книгата "Обич безумна и свята" ще бъде представена на 10 февруари, от 17.30 ч., в къща-музей "Вапцаров".

Мястото не е избрано случайно. В новата книга за пръв път се публикува документ от самата Елисавета Багряна относно шума около участието й в съдебното дело срещу Вапцаров. Документът е съхранен от бащата на актрисата, певица и поет, Нона Йотова, която също ще вземе участие в премиерата. Входът е свободен.
Националният литературен музей, съорганизатор на събитието, ще покаже някои от реликвите, свързани с тримата автори. Интерес представляват ръкописът на Багряна "Сказка за Бретан" (където изживяват страстни дни с Боян Пенев), шалове и визитки на поетесата. Ще бъде разказано за парфюма на Дора Габе, дарен от нейната племенница Виолета преди няколко години.

Две вечни съперници в литературата и живота - такива са най-големите български поетеси Елисавета Багряна и Дора Габе. И двете преживяват шеметни авантюри, гибелни раздели и блестящи успехи, като любовните им истории имат по-голям размах и от най-бурните Шекспирови драми. Поне петима мъже делят двете, но голямата им любов е литературният критик и университетски професор Боян Пенев. Историята на този любовен триъгълник е в центъра на книгата "Обич безумна и свята", която излиза в навечерието на Празника на влюбените.
Тя се вписва в традицията, установена от Издателска къща "Персей" и продължаваща вече 11 години - за 14. 02. да се появи нова книга, която събира шедьоврите на световната и българската поезия ("Обичам те", "Да те жадувам", "Светът е за двама", "Само за теб") и разказва чрез стихове драматични любови (Пенчо Славейков и Мара Белчева, Яворов и Мина, Лора и Дора Габе, Дебелянов и неговите музи, Евтим Евтимов и Петя Йорданова). Тези книги продължават да бъдат в книжарниците.
Тази година на фокус са взаимоотношенията на Дора Габе, Боян Пенев и Елисавета Багряна. Мъжът, който двете поетеси обичат, умира, преди да се е развел с едната и преди да се е оженил за другата. Но чувствата са толкова силни, че продължават да вдъхновяват раждането на нови любовни стихове - те са сред шедьоврите на българската любовна поезия.

Книгата "Обич безумна и свята" е спечелила конкурс на Министерство на културата и е в традиционното изящно светивалентинско издание на "Персей" - с луксозна твърда подвързия и цветни илюстрации. Съставител на "Обич безумна и свята" е Людмила Габровска, а художник - Ралица Денчева.

Като поет Дора израства под крилото не на друг, а на гениалния Яворов, с който има интимна връзка, обвита в мистерии и тайни. Но тя открива мъжа на живота си в лицето на младия литературен критик Боян Пенев и се омъжва за него. Любим университетски преподавател и харизматичен мъж, той обаче привлича студентките и често се поддава на изкушенията, които му се предлагат. Отношенията между съпрузите охладняват и двамата се разделят. Междувременно в полезрението на Боян Пенев се появява Елисавета Багряна. Тя напуска своя съпруг, но месец преди бракоразводното дело с Дора Габе, Боян Пенев неочаквано умира.
Още няколко знаменити мъже се раздвояват в чувствата си към Габе и Багряна, като тези емоционални и житейски драми намират своето отражение в творчеството на двете поетеси. Книгата не само разказва тези любовни истории от първо лице чрез стихове, писма, мемоарни записки и признания, но и разкрива най-съкровена същност на тези две забележителни жени и поетеси, дръзнали да преследват мечтите си и разрушили предразсъдъци, властвали столетия наред.
Книгата търси отговор и на други любопитни въпроси: Щял ли е Яворов да остане жив, ако един завистник не отравя любовта му с Дора Габе?  Как една зла свекърва може да се превърне в трамплин към световната слава? Кои са невидимите нишки, които обвързват Дора Габе и Багряна повече от 60 години? Как българската жена се осмелява да се превърне от обикновена домакиня в амазонка, която иска да бъде нещо повече от сянка на мъжа?