Британски туристически портал рекламира родопското Орехово
Секция: Туризъм
25 Февруари 2015 11:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Британски туристически портал рекламира родопското Орехово

/КРОСС/ „Първото нещо, което трябва да направите, когато пристигнете в Орехово, е просто да вдишате дълбоко, тъй като въздухът там е толкова свеж, че можете да почувствате как дробовете ви се отварят, за да поемат кислорода!!! Планинските гледки са достатъчна причина да посетите селото, но то е и изходен пункт за множество туристически пътеки, исторически местности и природни забележителности - пещерни и скални. Тук ще видите открита пералня на няколко века. Ще стъпите върху древен римски път, построен върху още по-античен - тракийски. Тук ще ви посрещнат не с фалш и тренирано обслужване, а с приятелство и истинско желание, част от традициите на региона, които се предават от поколения. Ако се потопите в начина на живот и културата дори може да преоткриете красотата и чистотата в себе си."
Тези вълнуващи слова са само малка част от публикуваната днес презентация на родопското село Орехово в британския портал www.newdestinationsnetwork.com. New Destination Network - NDN е мрежа за световен туризъм и инвестиции, проект съфинансиран от английското правителство, за изграждането на първата по рода си организация, която свързва туристическата индустрия, държавните органи и реалния турист, която открива и презентира непознати дестинации.
Представянето на Орехово е изключително вълнуващо, написано с много топло чувство, явно в отговор на сърдечното гостоприемство, което е получил авторът в Родопите. Преди да публикува информацията, създателят на NDN, посети селото за 3 дни в края на миналата седмица. Майк Бляк долетя специално от Англия по покана на Поля и Борис Кърневи от къща за гости „Конакът", с които се запознал по време на 4-тата международна среща за туроператори (IMT Пловдив), организирана от Община Пловдив миналата година. Той се заинтересувал от селския туризъм, предлаган в Орехово. Синът на Кърневи Георги, който работи в Лондон, организирал визитата.
„Голям брой от хората, които пътуват редовно, знаят най-известните места, но сега искат да намерят различни дестинации. Ние се стремим да открием нови интересни градове, места и региони, за да ги добавим към разрастващата се мрежа", обясни мистър Бляк на среща със Сдружението по туризъм в село Орехово и кметицата Павлина Петкова. По време на срещата стана ясно, че в селото има 13 къщи за гости и къщи със стаи под наем.

Специална програма подготвиха от Сдружението за английския гост - показаха му природни забележителности като Чудните мостове, водопадите Скакалото, Костен камък и Дуплево, каньона Цирикова църква, обсерваторията в Рожен. Бляк бе очарован от искреното гостоприемство, с което го посрещнаха не само домакините му в „Конакът", но и в къщите „Карина", „Рая" и „Вила на върха", където нахрани кон и няколко агънца.
Освен, че напълниха очите му с красотата на планината, ореховци развълнуваха и душата му с родопските песни на самодейния състав към читалище „Родопско бъдеще". Каба гайдата на Митко, чутните гласове на двете сестри Екатерина и Иванка Андрееви и Любен Маданков, печелели не веднъж златни медали по надпявания, накараха мистър Бляк, пременен в българска народна носия, да затропа българско хоро, чийто стъпки хвана от раз. Потомъкът на древните келти показа, че не само е умел танцьор, но и ценител на вкусните ястия и питиета. Ето как описва той кулинарните си изживявания: „Здравословната храна, отглеждана и приготвена на място, е важна част от престоя ви в невероятно очарователната дестинация. Има ястия, които са уникални, можеш да опиташ само в Орехово и никъде другаде по света", подчертава мистър Бляк.
Англичанинът презентира в британския портал толкова ярко и убедително вълшебството на Родопите, че кара и българите да отворят очите си за уникалната красота, сред която живеят.

Снимки: Майк Бляк, личен архив