Неизвестни документи и факти от българската литература излизат в книга
Секция: КУЛТУРА
05 Март 2015 15:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Неизвестни документи и факти от българската литература излизат в книга

/КРОСС/Излезе от печат новата книга от литературоведа Катя Зографова. „Знаменити, забравени, забранени", издание на „Изток-Запад", изважда на светло неизвестни документи и факти от българската литература. Изданието е спечелило конкурс по програмата „Помощ за книгата 2014" на Министерството на културата. Предговорът е на Йордан Ефтимов.

Зографова изследва влиянието на западни и руски литературни величия върху българската литература и излага малко известни или забравени факти от живота и творчеството на редица български автори. От книгата става ясно как Михаил Лермонтов повлиява творчеството на Христо Ботев и Атанас Далчев, любовната лирика на Пейо К. Яворов и Дебеляновата „Легенда за разблудната царкиня"; полюсните мнения на Вазов и Вапцаров за Скандинавския север в лицето на Хенрик Ибсен; как Гео Милев „открива" Юхан Аугуст Стриндберг за българската публика и др.

В луксозното издание се срещат още имената на Кнут Хамсун, Йенс Петер Якобсен, Светослав Минков, Димитър Димов, Ивайло Петров, Георги Томалевски, Емануил Попдимитров, Райко Алексиев, Яна Язова, Константин Константинов, Димитър Шишманов, Асен Христофоров, Владимир Василев и др.

Книгата съдържа и богат снимков архив с фотографии на къщата на Ламартин в Стария Пловдив, Кирил Христов с приятели, Пенчо Славейков с трупата на Нарoдния театър на турне в Македония през 1908 г., винетки с образите на Мара Белчева и Пенчо Славейков, авторски рисунки и стихове от „Микроскопична енциклопедия" на Смирненски и др.

Катя Зографова умело проследява вълнуващи вековни „диалози" на българската с европейските литератури: влиянието на великите скандинавци Ибсен, Киркегор, Хамсун, Стриндберг, на немскоезичните класици и на „метежния гений" Лермонтов, митологичните мотиви за Ахасфер и „вечната жена", Дора Габе в омагьосания дом на Ян и Маруся Каспрович... Приносно е осветляването на забравени имена, част от чиито архиви се съхраняват в НЛМ: Ив. Шишманов, Н. Геров, П.Р. Славейков, Б. Пенев, К. Христов, „литературните войводи" (Яворов и Хр. Силянов), Д. Подвързачов, Ст. Чилингиров, Ем. Попдимитров, Ас. Разцветников, писателите - емигранти и визитатори в Южна Америка, Г. Томалевски, Иван Богданов. Особено впечатлява „археологията" на „забранените": Вл. Василев, Р. Алексиев, М. Минев, К. Константинов, Фани и Чавдар Мутафови, Змей Горянин, Й. Стубел, Сл. Красински, Ас. Христофоров, Яна Язова, Д. Шишманов. Вдъхновени са прочитите на знаменитите: от „карасевдата" у Вазов до Йовковия етнокултурен „космос", през фаталната „любовна война" Яворов - Лора и демоничната игра между двамата и Дора Конова, утопията „виенско кафене", Хр. Смирненски като наш съвременник, народоведските проникновения на Ем. Станев, верската, етническата и националната самоличност на Дора Габе, „левантинките" на Д. Димов, самоубийството на Пеньо Пенев, „неочакваният" Св. Минков или Ивайло Петров като художник. Това е книгата на един живот в литературата и модел за литературата като начин на живот, казва Йордан Ефтимов.

Родената в Панагюрище Катя Зографова е литературовед и директор на Националния литературен музей. Автор е на книгите„Неканоничният Вазов", „Никола Вапцаров: преоткриване", „Многоликата българка", „Жените в Априлското въстание", „Играещата със стихиите: Елисавета Багряна" и др.