Дворкович: Обществото е готово за промени в икономиката
Секция: Русия
16 Март 2015 08:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дворкович: Обществото е готово за промени в икономиката

/КРОСС/ Рус­кото обще­ство частично е готово за резки промени в ико­номи­ката на стра­ната. Това заяви вицепреми­ерът Арка­дий Двор­ко­вич в своето изказване на ико­номи­че­ския форум, състоял се мина­лата сед­мица в Крас­но­ярск. „Имам усеща­нето, че за някои неща готов­ност има. Има и жела­ние, и раз­би­ране за необ­хо­димо­стта от промени, но не за всичко. Хората искат да има непрекъс­нато движе­ние напред, а не про­сто няка­ква реформа на всяка цена. Тези настро­е­ния е добре да бъдат аку­ратно про­уч­вани", цитира думите му РИА Новости.

По думите на вицепреми­ера пра­ви­тел­ството в момента обсъжда възмож­но­стта изно­сът на пет­рол да се заплаща в рубли. „Това засяга главно компа­ни­ите и ние с тях обсъж­даме про­блема, но край­ното реше­ние трябва да вземат те", обясни Дворкович.

Неот­давна иде­ята бе пред­ложена от шефа на Феде­рал­ната анти­мо­нополна служба (ФАС) Игор Артемев, спо­ред когото подобна мярка би помогнала на рус­ката валута. Про­даж­бата само на 10 процента от суро­ви­ната за рубли би нака­рала купу­ва­чите да се снаб­дят с руска валута за 15 млрд. долара. Сега въпро­сът се обсъжда от ръко­вод­ството на пра­ви­тел­ството, профил­ните ведом­ства и Цен­трал­ната банка на Русия. Още през сеп­тем­ври 2014 г. пре­зи­дентът на компа­ни­ята „Газпром­нефт" Алек­сандър Дюков заяви, че компа­ни­ята вече е започ­нала да про­дава нефт от Новопор­тов­ското нахо­дище за рубли и смята да продължи тази прак­тика. Той добави, че достав­ките за Китай се реа­ли­зи­рат в юани.

Прецен­ката на Дюков за санкци­ите на САЩ и ЕС срещу Русия тогава беше, че те не са опасни и няма да се отра­зят върху финан­со­вите резул­тати на „Газпром­нефт" за 2014 г. Спо­ред него санкци­ите пре­диз­ви­кват само неудоб­ства, свър­зани с достав­ките на обо­рудване по вече склю­чени дого­вори. През март 2014 г. пре­зи­дентът на Външ­нотъргов­ската банка Андрей Костин също повдигна въпроса за необ­хо­димо­стта от преми­на­ване към руб­лата в раз­че­тите по експорта. През август същата година обаче шефът на „Рос­нефт" Игор Сечин с писмо помоли пре­зи­дента Путин да не избързва с тази иници­а­тива. В него той обяс­ня­ваше, че подобни промени може да дове­дат до укреп­ване на рус­ката валута и след­ствие на това до нама­ля­ване на печал­бата от експорта.

На форума в Крас­но­ярск Двор­ко­вич раз­каза още как в пра­ви­тел­ството рабо­тят по вто­рата част на анти­кри­зис­ния план, която още не е завършена. Пър­вата част бе пуб­ли­ку­вана в края на яну­ари и в съо­т­вет­ствие с него раз­хо­дите по пове­чето ресори в държав­ния бюджет ще бъдат съкра­тени с 10 процента. През след­ващите три години държав­ните раз­ходи трябва да се съкраща­ват минимум с 5 на сто годишно. Така до 2017 г. ще бъде постиг­нат балан­си­ран бюджет.

Двор­ко­вич не изключи, че една от при­чи­ните за срива в цената на пет­рола да е заго­вор срещу Русия с крайна цел да се нанесе удар по ней­ната ико­номика. Спо­ред него разум­ната цена на нефта в момента е 80 - 85 долара за барел. „Твърде нис­ката цена не е изгодна за никого. За про­из­во­ди­те­лите тя е непри­ем­лива, защото това не им поз­во­лява да пра­вят необ­хо­ди­мите инве­стиции. Това от своя страна в един момент ще доведе до недо­стиг на суро­ви­ната и до вне­за­пен голям скок на цените", обясни вицепреми­ерът. Той смята, че на евти­ния пет­рол му оста­ват още няколко месеца. В края на лятото - нача­лото на есента тази година те ще се вър­нат до разум­ното си рав­нище. Двор­ко­вич напомни, че и експер­тите на форума в Давос са сочили като нормална цената от 70 - 80 долара за барел.