Програмите за временна заетост - политически инструмент по време на избори
Секция: БЪЛГАРИЯ
19 Март 2015 08:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Програмите за временна заетост - политически инструмент по време на избори

/КРОСС/Програмите за временна заетост се създадоха, за да може хората да не си губят трудовите си навици докато си намерят постоянна работа, но те не просто ги губят, а не ги и изграждат. Тези програми служат за политически инструмент по време на изборите, заяви в студиото на Нова телевизия финансовият експерт Мика Зайкова.

Това си е купуване на гласове, потвърди евродепутатът Ангел Джамбазки. Той бе категоричен, че финансирането по тези програми е пари на вятъра, защото се плаща без да се извършва реално дейност.

Джамбазки цитира статистиката на Евростат, според която по-малко от 20% от парите по тези програми се влагат директно в създаване на работни места, защото се знае, че това би обезсърчило хората да се борят и да се квалифицират допълнително. В България този процент е 75%.

"В едно от селата имаше програма за местните роми да стават програмисти и да се конкурират с Бил Гейтс. Това са хора с начално образование, които едва владеят родния си език. А ти ги учиш в местното ТКЗС", даде пример Джамбазки.

Евродепутатът изрази тревога, че това, редом с фалшивите инвалидни пенсии, които наближават един милион, и с неплащането на осигуровки, са едни от големите причини за източване на държавния бюджет.

"Европа гледа Северозапада и вижда, че той умира", изтъкна Зайкова.

Парите трябва да се дават на предприемачите, ако трябва и на общинските фирми, те да разкриват работни места, смятат Джамбазки и Зайкова.

Пренасочване от пряко плащане на калпак в подпомагане на тези, които могат да създават работните места, категоричен бе Ангел Джамбазки.
Нека да бъдат под контрола на местните власти, но не да бъдат техен инструмент, допълни Мика Зайкова.

Джамбазки отбеляза още и че в момента в България има парадокс - има безработица, в същото време има и недостиг на работна ръка. Според него това е в резултат от несъответствието между продукта, който дава образователната система и работната сила, която е необходима на бизнеса.
Образованите млади хора нямат перспектива в България за развитие и отиват в чужбина, допълни Мика Зайкова.