Летният сезон пред провал заради отлив на руски туристи
Секция: Туризъм
23 Март 2015 10:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Летният сезон пред провал заради отлив на руски туристи

/КРОСС/Труден летен сезон прогнозира в ефира на бТВ министърът на туризма Николина Ангелкова. Според бранша с 60% ще намалеят руските туристи. Ангелкова обаче не иска да се ангажира с тези числа, тъй като все още е твърде рано да се правят категорични прогнози. Още повече, че временните изчисления на министерството показватмежду 30 и 40 процента отлив на руски туристи.

Предизвикателствата ще са много, но нека това ни амбицира да обединим усилия, каза Ангелкова.

Според Иван Кирязов, туроператор, проблемът не е в процентите, а в това че има спад. Конкретно в моята фирма спадът е около 50%. Той е осезаем. Много руски региони не присъстваха в Москва, значи за момента програмите за България или се изчаква интерес, но това не се е случвало до сега. Няма яснота и по чартърната програма до момента, до сега това не е било, добави още Кирязов.

Трябва да се подсилят консулствата с кадри в Русия, Украйна и Беларус. Да се постави въпроса в Брюксел, да искаме изравняване на визовия режим с Беларус и Украйна, предложи още Кирязов.
Процедурите са стартирани от миналата година, но туристическия ни пазар не е само Русия и Украйна, уточни Ангелкова. „Имаме 5% ръст от страна на Германия, Литва и Латвия имаме 40% ръст на интереса. „
На въпрос до колко реалистично е хотелиерите да се надяват на компенсации Ангелкова отговори, че не може да сравняваме земеделския и туристическия бранш.

Министърът напомни още, че отливът на руски туристи не е само за България и по-важно е да се фокусираме върху качеството на продукта, който предлагаме.