Хр. Христова: Майчинските обезщетения и през втората година трябва да бъдат поне в размера на минималната заплата
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Април 2015 10:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хр. Христова: Майчинските обезщетения и през втората година трябва да бъдат поне в размера на минималната заплата

/КРОСС/При демографската ситуация, в която се намира България, не можем да решаваме въпросите за раждаемостта и въобще за компенсация на отрицателния прираст с една мярка.

Това заяви в интервю за БНР председателят на Института за семейна политика Христина Христова, която е и бивш министър на труда и социалната политика. Според нея отхвърленият от НС законопроект на ПФ за раждаемостта е можел да допринесе за подобряване на демографската ситуация, но е разгледан, след като бюджетната година е започнала и трудно може да се вмести в средствата.

Законът, който предлагат от ПФ е една разновидност на семейно подоходно облагане. Такова имаше в България и действаше 1 година - 2007-а. От 1 януари 2008 г. беше премахнато. Eкспертите казаха, че не може да се правят никакви изключения при плоския данък, сякаш е някаква свещена крава, каза Христова. 

Според нея в законопроекта има „рационално зърно". Христина Христова отличи и предложението от данъчни облекчения да могат да се възползват само онези семейства, които не ползват детски добавки. Заявлението от МТСП, че се подготвят мерки, които да насърчат раждаемостта на работещите жени между 35 и 45 години, които да родят второ и трето дете, тя коментира така: Аз мисля, че в България имаме добри насърчителни мерки за работещи и осигуряващи се жени. Даже някои го повтарят като някакъв дефект, че, видите ли, в България имаме най-дългата отпуска „по майчинство".

Тук Христова отбеляза, че нямаме обществени услуги за деца, особено в големите градове, където детето с години трябва да чака, за да влезе в детска ясла, в детска градина.

Според Христова майчинските обезщетения и през втората година трябва да бъдат поне в размера на минималната заплата, защото е за работещи жени и замества дохода от труд. Обезщетението от 90% е добро, но проблемът е основно в ниските величини на работните възнаграждения, смята тя.

Христова коментира и идеята за наемане на бавачки с ваучер и насърчаване на гъвкавото работно време, което според МТСП може да се случи до края на годината.

Системата има две цели, посочи тя. От една страна - да се покрие този дефицит, липса на обществени услуги за деца в България и, на второ място, да бъдат настанявани на работа, безработни хора, регистрирани в бюрата по труда. Тези цели са добри. Въпросът е да се изпипа добре програмата. Семейството не бива да бъде лишавано от право на избор. Трябва да се предложат няколко опции за хора, защото става въпрос за отглеждане на деца, за влизане в едно семейство, в един дом, каза бившият социален министър Христина Христова.