/КРОСС/Осмото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" ще въведе отново нови езици и кодове на общуване между публиката и съвременния танц. Програмата включва осем авторски продукции на артисти, които представят едни от най-новите тенденции на международната и българска сцена, като включва още лекции и презентации.
Фестивалът се открива на 15 май с "Танцова вечер на Мери Вигман" и Фабиан Барба и ще продължи до 21 май.
Тази година фокусът е начинът, по който танцът прави дисекция на настоящето през оглеждане в миналото и въобразяване на бъдещето. Какво едно връщане към началата на съвременния танц говори за паметта на тялото и промените в неговото представяне и възприемане? („Танцова вечер на Мери Вигман") Какво социалните динамики, създадени в един артистичен контекст, говорят за социалното поле и как могат да поставят под въпрос представите за изкуство? ( „В танца") Какво въпросът „Как би изглеждал танцът на бъдещето?" проговаря за днешната действителност? („Поредица за бъдещето") Как биографията на един артист провокира хореографските позиции и проекции на други артисти и какво „говорят" те един за друг? („Силке Грабингер като обект за експеримент"). Как манипулирането на скоростта и възприятията на движението „проговарят" за това какво представлява настоящият момент? („Какво е сега?")
„Антистатик" показва и едни от най-ярките почерци в съвременния български танц и пърформанс - на Мирослав Йорданов, на Живко Желязков и на постоянно провокиращия Иво Димчев с премиерата на „ФБ театър".
В партньорство с „Нови драматургии" фестивалът дава възможност да „говорим" танц и в образователната платформа „Без дистанция".
Фестивалът се реализира в Центъра за култура и дебат "Червената къща", Младежки театър, Дерида Денс Център, МОЗЕЙ, Нов театър - НДК, Галерия "Кредо Бонум", Университетски театър - НБУ, Университетски театър "Алма Алтер".
Събитието е част от Културния календар на Столична община и се реализира са подкрепата на Гьоте-Институт България, Министерство на културата, Почетното консулство на Еквадор в България, Австрийското посолство, платформа "Aerowaves", подкрепена от програма "Творческа Европа" и оперирана за България от Derida Dance Center.

Ето и програмата:
15 май, петък
19:00 ч.
Фабиан Барба (Еквадор/ Белгия)
ТАНЦОВА ВЕЧЕР НА МЕРИ ВИГМАН
Младежки театър
Билети на касата на Младежки театър
21:00 ч.
Кинестетик проджект (България)
САЛОМЕ
Център за култура и дебат „Червената къща", Червена зала
ул. Любен Каравелов 15
16 май, събота
Платформа „Без дистанция"
16:00 ч.
Катрин Дойферт (Германия)
"АРАХНОФИЛИЯ - КОЙ СЕ СТРАХУВА ОТ ЖЕНАТА АРТИСТ ?"
Лекция-уъркшоп
Вход Свободен
Галерия „Credo Bonum"
ул. Славянска 2
20:00 ч.
Танцова компания "Derida Dance" (България)
MAYDAY
Derida Dance Center,
бул. Сливница 245, ет.4
17 май, неделя
11:00 ч.
Платформа „Без дистанция"
УЪРКШОП НА СИЛКЕ ГРАБИНГЕР (Австрия)
Derida Dance Center, бул. Сливница 245, ет4.
(участие с покани)
19:00 ч.
deufert+plischke (Германия)
В ТАНЦА
Галерия „Credo Bonum"
ул. Славянска 2
18 май, понеделник
16:00 ч.
Платформа „Без дистанция"
КАК КОМЕНТИРАМЕ ПРЕДСТАВЛЕНИЕ : МЕТОД ЗА ОБРАТНА ВРЪЗКА
филмова прожекция и дискусия
Център за култура и дебат "Червената къща", зала "Пеша Николова"
ул. Любен Каравелов 15
19:30 ч.
Силке Грабингер (Aвстрия)
СИЛКЕ ГРАБИНГЕР КАТО ОБЕКТ ЗА ЕКСПЕРИМЕНТ
Нов театър, НДК
пл. България 1
19 май, вторник
19.30 ч.
Вили Прагер (България) / Соня Преград (Хърватия)
ПОРЕДИЦА ЗА БЪДЕЩЕТО
Университетски театър "Алма Алтер"
бул. Цар Освободител 15
20 май, сряда
20.00 ч.
Иво Димчев (България)
ФБ ТЕАТЪР
МОЗЕЙ
бул. Сливница 178
21 май, четвъртък
20:00 ч.
Лаури Янг (Канада/ Германия)
КАКВО Е СЕГА?
Университетски театър, НБУ
с осигурен транспорт**
ул. Монтевидео 1