Инж. Сл. Славчев: БАБХ се превърна в институционна бухалка
Секция: Коментари
27 Май 2015 11:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Инж. Сл. Славчев: БАБХ се превърна в институционна бухалка

/КРОСС/ Поздравявам Ви за това, че успяхте да убедите министър-председателя да уволни изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните Пламен Моллов, пише управителят на „Месни продукти" ЕООД Търговище инж. Славчо Славчев в отворено писмо до министъра на земеделието и храните Десислава Танева.

„От три години нашата фирма води непосилна битка с Областната дирекция по безопасност на храните - Търговище. На 9 април 2015 г. абсолютно неоснователно и неправомерно бе спряна дейността на нашата кланица. Същият ден пред Би Ти Ви остро поставих два проблема, свързани с дейността на Българската агенция по безопасност на храните. Първият проблем е, че ветеринарните лекари в производството на хранителни продукти в България нямат лични здравни книжки, което е заплаха за здравето на хората, които консумират продуктите. Вторият проблем е, че Българската агенция по безопасност на храните рекетира животновъдите, като умишлено създава хаос с ушните идентификационни марки на агнетата. Тези ушни марки струват 0,80 лв. на брой, а преди Великден се продават между 2 и 5 лв. на брой. Пред националните медии поставих въпроса къде отива тази огромна разлика и очевидно това се превърна в повод нашата кланица да бъде неоснователно затворена точни три дни преди Великден. По този начин над 36 български семейства останаха без работа, а нашата фирма претърпя огромни загуби. Формалният повод за затварянето на кланицата е изцяло в системата на Българската агенция по безопасност на храните - ветеринарен лекар от тяхната система издава пътен лист за 30 броя агнета с опис на 30 ушни марки, д-р Николай Тошев Йончев (също служител на БАБХ) ги приема в кланицата ни в село Здравец и устно възбранява да не се колят, докато не пристигнат ушните марки. Ние съответно спазваме указанията и отговорно над 16 часа пазим агнетата, за което по-късно спират дейността на кланицата ни. Същият ден пуснах жалба до районна прокуратура и съда в гр. Търговище., защото зад затварянето на кланицата на нашата фирма стои лично директорката на Областната дирекция по безопасност на храните - Търговище д-р Анелия Цонева, която е в абсолютен конфликт на интереси, за което имам и съответните доказателства", посочва Славчев.

„От години контролиращите месодобива ветеринарни лекари не ги интересува нищо друго, освен броя на закланите животни, за да напишат фактурите и приберат парите. Също така лекарите рекетират българските животновъди и производители, като се позовават на измислена от Българската агенция по безопасност на храните наредба и вземат в почивни дни вместо по 2 по 4 лева на заколено животно.

Основната причина и предпоставка за налагания от Българската агенция по безопасност на храните рекет е в закона за храните и последвалите го наредби. По този начин Българската агенция по безопасност на храните и техните областни дирекции са се превърнали в институционни бухалки - по закон могат да унищожат всеки български производител. От друга страна приносът на Българската агенция по безопасност на храните в опазването на здравето на хората е минимален. Ако производителите нямат личен морал могат да направят каквото си искат, а нравствеността и моралът няма как да бъдат наложени със закон. Разбира се има много квалифицирани служители на Българската агенция по безопасност на храните, които спазват духа, а не буквата на закона", отбелязва Славчев.

Българските животновъди и производители и най-вече на българските потребителите се нуждаят от нов закон, който от една страна да им гарантира, че никой повече няма да ги рекетира и изнудва, и от друга, че в България ще се произвеждат качествени хранителни продукти, завършва той.