София /КРОСС/ Ремонтираната фасада на къщата-музей на Иван Вазов беше официално открита дни преди 165-ата годишнина от рождението му. В церемонията участва Софийският духов оркестър, който изпълни най-обичаните български песни по текст на Вазов.
Министърът на културата Вежди Рашидов заяви, че е било задължение на културното ведомство да ремонтира фасадата на къщата на Иван Вазов.
Той изтъкна, че въпреки липсата на бюджет, ръководеното от него ведомство е успяло да ремонтира къщата-музей на Патриарха на българската литература.
"Паметта трябва да я съхраняваме", категоричен бе министърът на културата.
„Нека софиянци се радват на всеки музей. С г-жа Фандъкова дори умувахме какъв още музей да направим, защото имаме дълга история и малко музеи".
Столичният кмет Йорданка Фандъкова каза, че собствениците на сгради-паметници на културата трябва да изпълняват своите ангажименти за поддръжката на им.

"Наш дълг е да пазим това, което историята ни е оставила", каза Фандъкова. В София е празник в навечерието на 165-годишнината от рождението на Иван Вазов и да гледаме тук тази прекрасна градска къща в центъра на столицата, която ни вдъхва толкова много представи за времето, в което Иван Вазов е живял и творил, каза още столичният кмет.
Фандъкова изказа специална благодарност на министъра на културата Вежди Рашидов и на целия му екип, както и на екипа на Мирела Иванова, и на всички, които са помогнали за възстановяване на сградата.
Запазването на старите сгради и сградите паметници на културата е изключително важно както за визията за развитието на центъра на града, така и за кварталите, защото това са сгради, носители на културния дух на мястото. Само в район „Средец" където се намира къщата-музей на Иван Вазов - през последните 3 години са възстановени 90 сгради, допълни още столичният кмет.
Къщата на Иван Вазов е построена през далечната 1895 година върху наследствено място. В нея писателят живее най-дълго време, до смъртта си през 1921 година. Още приживе обаче най-естествено Вазовата къща се превръща в място концентриращо обществена енергия, в културно средище. Пет години след смъртта на поета, на 28 ноември 1926 година, тя отваря врати като първия български литературен музей. В продължение на 20 години негов уредник е Елин Пелин. За последен път фасадата на музея е обновявана в началото на 90-те години по проекта „Красива България".