Вестниците пишат...
Секция: Преглед на печата
04 Юли 2015 09:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вестниците пишат...

София /КРОСС/ Повечето вестници коментират решението на министри, синидкати и предприемачи да се спре поскъпването на тока с въвеждането на нов данък. На първа страница, "Монитор" информира "Замразяват цената на тока до Нова година с екшън план за още 400 милиона лева в енергетиката". Интерпретацията на Дума е: "Борисов предизборно задържа цените на тока".
Всички днешни издания продължават с коментари и прогнози и за кризата в Гърция. Едно от заглавията е "Децата в Гърция си чупят касичките", а друго гласи : "Северна Гърция мина на левове, комшиите се запасяват с наши продукти".
"Цесиите в КТБ горят", пише Преса по друга обща за печата тема - решението на съда за деня, от който КТБ е във фалит. Обявяването в несъстоятелност е с дата 20 юни 2014 г., не от номеври същата година, според решение на Столичния апелативен съд. "Нямам притеснения, че мога да бъда шантажиран за нещо, свързано с КТБ", заявява в интервю за 24 часа управителят на БНБ Иван Искров в края на втория си мандат.
"Паника смени бирата с йод", пише Стандарт на първа страница по повод информацията за повишена радиация заради пожара край Чернобил. "Няма радиация, уверяват министри и професори, не пийте йод. И Новинар излиза с водещо заглавие "Няма завишени нива на радиация у нас". Заместник-министър заподозря умишлено всяване на паника.
"Водач на протеста приюти роми", съобщава Стандарт. Иван Байрактаров, председател на Инициативния комитет в Гърмен, стяга три стаи от къщата на баща си, за да осигури подслон на семейството, първо останало без покрив след събарянето на незаконни постройки в ромската махала "Кремиковци". И други жители на Гърмен са изявили готовност да подслонят останали без дом роми.
"България е направила едва 7 нови сметища за 8 години", алармира Сега. До август трябваше да има изградени 23 депа, припомня вестникът. Очаква се, до края на годината, да бъдат завършени още 13, е казала министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
"Българското море най-евтино в Европа", пише Труд, като се позовава на анализ на Британската пощенска служба. Двама души могат да пият и да се нахранят с 83 лева на ден, докато миналото лято това е струвало 111 лева, отчитат британците.
"Евтин чадър за голите туристи" е водещото заглавие на Телеграф с допълнението, че ако си без бански на плажа, ще платиш 5 лева на Златните пясъци, ако си с бански - ще платиш 8 лева за чадър. Вестникът допълва, че политици и полицаи това лято се припичали както ги е майка раждала, за да платят по-ниската такса за сянка.
"На отиване сме патриоти, на връщане - разколебани" е озаглавен пътеписът във вестник Труд за град Аспровалта, Северна Гърция. Много българи ходят там на море. Авторката Милена Бойчева заключава "Истинският патриот не трябва да напуска България. От една страна - за да не се връща разочарован, от друга - в чужбина да не се излага."
"Домът на народния поет отново грейна", пише Монитор по повод открития вчера ремонтиран музей на Иван Вазов в столицата. Парк "Хиподрума" в София до неделя става открита арена на изкуствата", съобщава Дума.
Вестник Сега публикува, на първа страница, снимка от започналият в Париж тридневен панаир "България-култура и традиции". Панаирът е в близост до Лувъра, предлагат се кулинарни изкушения, ще има танци на ансамбъл "Пирин" и демонстрация как се изработват мартеници.
"Стотици чужденци гледат Вагнеровия фестивал у нас", пише Преса по повод започващият днес трети Вагнеров фестивал в Софийската опера.
Интервюта с отличения с най-голямата награда на Московския кинофестивал Ивайло Христов в качеството си на режисьор на филма "Каръци" можете да прочетете в 24 часа и в Труд.