Алексис Ципрас: Гърция бе използвана за експерименти със строги икономически ограничения (обновена)
Секция: СВЯТ
08 Юли 2015 09:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Алексис Ципрас: Гърция бе използвана за експерименти със строги икономически ограничения (обновена)

/КРОСС/ Гърците направиха смел избор в условията на безпрецедентен натиск, но този избор не означава, че късаме с Европа, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас по време на пленарен дебат в ЕП, посветен на кризата в Гърция и на срещите на държавните ръководители на ЕС (25-26 юни) и на Еврозоната (7 юли). „Моята страна бе използвана, за да се експериментира със строги икономически ограничения. Този експеримент, трябва да признаем, се провали. Референдумът ми даде мандат за социално и икономическо поносимо решение на кризата. Моето правителство ще продължи с реформите. Мнозинството от гърците чувстват, че нямат друг избор, освен да спрат да следват този път, който води доникъде", заяви Ципрас. 

Ципрас призна, че гръцките правителства през годините, а не чужденците, са създали проблемите на Гърция: „Проблемите на Гърция не са наложени отвън. Те са вътрешни - избягването на данъци, клиентелизмът и корупцията. Нашето предложение към институциите включва надеждни реформи, базирани на справедливо разпределение на тежестта. Предложението включва адекватно покриване на финансовите нужди на Гърция.

То включва още сериозна инвестиционна програма, насочена основно към борба с безработицата и насърчаване на предприемачеството", допълни Ципрас, който е сигурен, че ще има споразумение с кредиторите до крайния срок.

В дебата в Страсбург се включиха и председателят на Европейския съвет Доналд Туск и председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер. Дебатът е ръководен от председателя на Парламента Мартин Шулц.

Преди дискусията с участието на Алексис Ципрас, в 9.30 ч. българско време, министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел представи приоритетите на започващото шестмесечно председателство на Съвета на ЕС. Люксембург е сред страните-основателки на Европейския съюз и застава начело на Съвета за 12-ти път.