Бизнесът протестира, за да не загуби възможностите за политическо лобиране
Секция: ИКОНОМИКА
03 Август 2015 11:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бизнесът протестира, за да не загуби възможностите за политическо лобиране

/КРОСС/Бизнесът поиска отново оставката на председателя на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов заради повишаването на цените на тока за бизнеса.  Иван Иванов обаче заяви, че няма да подаде оставка. Протестите на работодателите и техните работници ще продължат наесен.

Ясно е от три години насам, че цената на тока, както за домакинствата, така и за бизнеса, би трябвало да се вдигне, тя е нереалистична в момента спрямо цените на произвежданата електроенергия, коментира в ефира на БНР Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията.

Заплашени от възможността при вдигане на цените на тока за домакинствата отново да се сблъскаме с протести, правителството и "назависимата" КЕВР вдигна цените за бизнеса. Странното е, че тези промени ще засегнат микропредприятията и малките предприятия, каза той. 

Един от най-важните аргументи на работодателските организации е, че вдигането на цените ще доведе до намаляване на конкурентоспособността и българската продукция ще стане по-скъпа от произвежданата от техните конкуренти в региона и в Европейския съюз.

Ако погледнем данните, ще видим, че енергоемкостта на нашата индустрия е най-висока в ЕС. Това са последните данни на Евростат. На единица произведена продукция ние имаме почти 4 пъти повече употребена енергия от средното за ЕС. Вдигането на цената няма да окаже чак такова голямо влияние на големите производители, защото другаде се крие тяхната конкурентоспособност, посочи Тодор Галев.

Според него причината за протеста на бизнеса се крие във възможностите, които държавата е създала, за много силен, но скрит лобизъм, т.е. формиране на печалба чрез политическо лобиране, а не чрез бизнес практики.

Тодор Галев не смята, че работодателските организации ще успеят да изкарат повече хора на улицата, отколкото са успели до момента.

Големите предприятия няма да пострадат, а контролираните протести са организирани от представители на големите индустриални предприятия, а техните работници са ограничен брой. След като тези предприятия няма да фалират, няма причина техните работници да излязат да протестират, коментира той. 

Според експерта няма да се стигне до повишаване на цената на хляба заради по-скъпия ток.

Това е по-скоро манипулация на общественото мнение, коментира той.