По традиция излагат "Камъка от Хирошима" в музея "Земята и хората"
Секция: ЛЮБОПИТНО
06 Август 2015 09:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
По традиция излагат "Камъка от Хирошима" в музея "Земята и хората"

/КРОСС/Националният музей "Земята и хората" ще покаже днес "Камъка от Хирошима". Гранитният къс е от уличната настилка, която се намира в близост до епицентъра на атомния взрив, разказва пред БНР директорът на музея Чавдар Начев. 

Това е отдаване на почит към жертвите от атомната бомбардировка и, на второ място, това е една гаранция, че няма да се забравят от бомбардировка с нейните хиляди жертви, и че бъдещите поколения ще се борят за един траен мир на земята и за опазване на планетата Земя. 91-ва година са откупени тия 188 къса. Върху всеки къс е направен барелеф на богинята Канон, тя е богиня на милосърдието в японската митология и са разпратени до държавните глави на 188 държави, това са почти всички държави, действащи в света. Нашият камък 1996 година беше предаден на музея от президента тогава Петър Стоянов, казва Начев.

На 6 август 1945 г. американски бомбардировач Б-29 хвърля атомна бомба над японския град Хирошима. Три дни по-късно е проведена ядрена атака и в друг японски град - Нагасаки.

Ядрен историк разработи карта, която визуализира пораженията от атомна бомба, ако тя падне върху произволно избран град от картата на света.

NukeMap позволява на потребителите да изберат град и след това да пуснат атомна бомба върху него. Тогава алгоритъм изчислява периметъра на разрушение, както и жертвите, информира бТВ. 

На днешния ден преди 70 години САЩ пускат първата атомна бомба над Хирошима, Япония. Устройството, с кодово име „Little Boy", е убива 66 000 души, повечето цивилни, и е ранява поне 69 000 души.

На 9 август САЩ пускат втора бомба на 9 август, този път над Нагасаки. „Fat Man" убива 39 000 души и ранява още 25 000. В статистиката с жертвите не влизат тези, които умират след взривовете от радиация, недохранване и болести.

Бомбите остават единствените атомни оръжия използвани по време на война. Те спомагат за края на Втората световна война, когато Япония се предава на 15 август. Цената на победата е прекалено скъпа за човечеството.

Пораженията от ядрен взрив зависят от височината на детонацията. Little Boy е атомна бомба от 15 килотона и тъй като е била детонирана във въздуха, това е увеличило нейния разрушителен характер.

Разработената ядрена карта показва в цветове какъв ще бъде ефекта на засегнатата площ. Оцветените в жълто места в центъра на картата са самият огнен взрив. Червеният радиус показва най-силната въздушната вълна, зеленият - радиусът на отделената радиация. След това следва сив радиус, който показва до къде се простира ефекта на отслабващата въздушна вълна. Най-външният кръг, който е жълт, показва обсега на термалната радиация, която би довела до изгаряния трета степен по човешката кожа.

Алех Велерщайн, създател на картата, обяснява, че хората на открито ще имат по-ужасна съдба от тези на закрито, но и в двата случая - резултатът ще е катастрофален.

Алгоритъмът на картата позволява потребителите да изберат каква точно бомба да пуснат над определено място по света. Ако бомбата, пусната над Хирошима бъде детонирана в София, тя ще обхване голяма част от центъра на града. Ефектът й се простира от Централни софийски гробища до Университетската болница.

Бомбата, пусната над Нагасаки, е далеч по-силна. Тя би обхванала цялата централна част на града, ж.к. Банишора, ж.к. Сердика и парк Борисовата градина.

Проектът на Велерщайн показва нагледно ужасът от използването на ядрено оръжие. Преди 70 години жителите на Хирошима и Нагасаки не са знаели, че са ударени от ядрена бомба. Повечето от тях са мислели, че това е обикновена бомбардировка, но по-късно са осъзнали, че целите градове тънат в руини.

„Това беше видение от ада", казва жена, която е видяла бомбардировките като малко момиче.