Срам! Първите в държавата не се качиха на връх Шипка
Секция: БЪЛГАРИЯ
22 Август 2015 18:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Срам! Първите в държавата не се качиха на връх Шипка

/КРОСС/ Вместо да се качат на връх Шипка днес, първите мъже и жени в държавата предпочетоха само да изпратят венци за честванията на 138-годишнината от епичните боеве за старопланинския проход по време на Руско-турската освободителна война. Дойдоха едва няколко депутати и областни управители. Почувствал се видимо неудобно, заместник-председателят на парламента Димитър Главчев, който оглави по старшинство протокола, призова политиците по-често да идват на този връх. Той се отказа от предварително написаното си слово и предпочете да поздрави множеството само с няколко думи.
Рехаво бе и дипломатическото представителство. Отсрамиха го посланикът на Беларус у нас и руският консул в Русе.
На върха нямаше и войскова част. Венците бяха поднесени от активисти на "Традиция", облечени в униформи на български опълченци, и деца.
Вместо политици, на върха се качиха стотици родолюбиви българи от цялата страна. Лошото време - гъста мъгла, студ и дъжд, в планината не ги уплаши. "По време на боевете горещината е била непоносима, но нима на русите и на опълченците е било по-леко?", казаха хората. Сред тях беше 11-годишната Никол Георгиева, която за първи път идва на Шипка. Момичето е родено в САЩ, но живее постоянно в Англия. На шипка се качи в бебешката си количка и 10-месечният Матей от София.
Леонора Микова от Етрополе сготви 100-те литра борш, с който от националното дружество "Традиция" почерпиха гостите и участниците във възстановката на връх Шипка.
Всички на върха в този ден можеха да разгледат безплатно музейната експозиция в Паметника на свободата.
Сред 150-те участници в традиционното вече състезание по скоростно изкачване на 890 стълби към Патетника на свободата на Шипка бяха две прителки-осмокласнички от Гоце Делчев - Фатима и Татяна. От Полски Тръмбеш бяха дошли 19 ученици.
Суровото време не уплаши и 280-те ентусиасти от дружество "Традиция", които за пореден път показаха своята възстановка на августовските боеве на върха през 1877 година. Всеки от тях получи по 30 халосни патрона за "сраженията".
За първи път тук от "Традиция" почерпиха с борш, приготвен по стара руска рецепта. Черпака хвана Леонора Микова от Етрополе, учителка, която призна, че за първи път готви борш, но затова пък всички оцениха високо нейното готворско майсторство. В казана със 100 литра супа готвачката сложи червено цвекло, грах, лук, картофи, свинско месо, подправки... Чашките с гореща чорба се превърнаха в хит и заради кучешкия студ и дъжда на върха.
Мая Миланова от националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" разказа пред "24 часа", че боршът е бил сред традиционните храни в руската армия по онова време, а конкретно в шипченските боеве доставяли на войниците и опълченците сухари, сушено месо, каша и зелева чорба, която руснаците наричат щи.
Великотърновският митрополит Григорий отслужи заупокойна молитва за падналите за свободата на България. Преди това владиката поговори със заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов за съдбата на някои войнишки паметници в неговата епархия.
Родената в САЩ Никол Георгиева, на 11 години, се качи за първи път в живота си на връх Шипка. Момичето живее постоянно в Ангрия с родителите си, които са от Габрово.
В традиционното състезание по скоростно изкачване на 890-те стълби към Паметника на свободата на връх Шипка участваха около 150 ученици от цялата страна. Сред тях бяха и осмокласничките Фатима и Татяна от Гоце Делчев.
Макар само на 10 месеца, бебето Матей от София също беше на връх Шипка.
Заместник-председателят на парламента Димитър Главчев награси част от победителите в традиционното състезание за скоростно изкачване на 890-те стъпала към Паметника на свободата на връх Шипка.
Великотърновският митрополит Григорий, който отслужи заукопойна молитва за падналите за свободата на България, разговаря със заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов.
Сред най-добрите участници в скоростното състезание за изкачването на 890-те стълби към Паметника на свободата на връх Шипка беше и ученикът Владимир Висоцки от Севлиево.
Въпреки ужасното време на връх Шипка - гъста мъгла, студ и дъжд, организатгорите успяха да запалят вечния огън.

 

Снимка: "24 часа"