Fox News: На Русия не й трябва разрешение от САЩ, за да защити интересите си
Секция: СВЯТ
13 Септември 2015 11:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Fox News: На Русия не й трябва разрешение от САЩ, за да защити интересите си

/КРОСС/ Разрастващото се присъствие на Русия в Близкия Изток говори за слабостта на САЩ, заяви военният анализатор, бивш заместник-началник на щаба на Армията на САЩ ген.-полк. Джек Кин по радио Fox News.

Сирия е главен партньор на Русия в Близкия Изток и е закономерно Москва да иска да укрепи своето влияние в региона, посочи експертът.

„Те знаят, че имат работа с европейци, чиито лидери са безпомощни, и с Белия дом, който през последните седем години само прави публични изявления, предпочитайки да не предприема никакви действия. Те разбират, че могат да си вървят по пътя в Сирия...Те могат да защитят своя съюзник в Близкия Изток и да укрепят своето влияние в Сирия и извън пределите й", отбелязва Кин и допълва, че РФ не се нуждае от разрешението на САЩ за укрепване на своето влияние в някой район на планетата, като дава пример с Арктика.

„Те не искат от нас разрешение за увеличаване на присъствието си в Арктика, където са съсредоточени 30-40% от запасите на нефт и газ. Те изобщо не са искали нашето разрешение, те просто защитават своите интереси", посочва Кин.

Руски военни участват в ръководството на военните действия в Сирия, съобщи телевизия Fox News, позовавайки се на свои източници в Пентагона.

Преди това са били проведени преговори между руския президент Владимир Путин, министъра на отбраната Сергей Шойгу и гостуващия в Москва ирански генерал Касем Сулеймани. Той командва подразделението „Ал Кудс" на гвардията на Ислямската революция, отговарящо за трансграничните операции. След срещата им в Москва Русия е започнала бързо да разширява военното си присъствие в Сирия.

По данни на американското разузнаване, в Сирия се намират най-малко 1000 руски военни, част от които охраняват бази. Москва доставя в Сирия по море бронетранспортьори, танкове, хеликоптери, безпилотни летателни апарати за разузнаване и др. Представител на разузнаването съобщава, че Русия увеличава присъствието си в Сирия по примера на американците в Афганистан и Ирак.