„Америка за България” финансира разследвания на Нова телевизия
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Септември 2015 12:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Америка за България” финансира разследвания на Нова телевизия

/КРОСС/ Фондация „Америка за България" финансира разследвания на Нова телевизия. Неправителствената организация е отпуснала 98 820 лв. на сдружение „Българион", собственост на журналистките Лора Крумова и Галя Щърбева, е установила проверка на „Епицентър". „Америка за България" подкрепя поредица от журналистически разследвания на общинските избори през 2015 година. Журналистически екипи от Нова телевизия се насочват към шест общини, за да разследват изразходването на общински средства, наличието на корупционни практики, изборни измами и манипулации. Сдружение „Българион" е на журналистките Галина Щърбева и Лора Крумова. В управата е и Петко Гюлчев, който е съпруг на Щърбева, показа проверка в Търговския регистър.

Асоциация „Прозрачност без граници" на политолога Огнян Минчев получава 98820 лева. Чрез парите „Америка за България" смята, че подкрепя „гражданска инициатива, която би позволила на по-голям брой български граждани от страната и от чужбина да дадат израз на своите политически предпочитания чрез включване на възможността за онлайн гласуване в българския Избирателен кодекс".

Институтът за развитие на публичната среда на Антоанета Цонева - един от лидерите на „Протестна мрежа", получава 298760 лв. за „подобряване на националните стандарти за свободни и честни избори.

С парите „ще бъде осъществен цялостен мониторинг на финансирането на политически кампании и съответствието им с ограниченията в закона, като възможни промени в регулаторната рамка ще бъдат дискутирани със заинтересованите институции. Ще бъде проведен и независим мониторинг на изборния процес, в който са включени група от опитни наблюдатели, както и представители на Лигата на младите избиратели, която ангажира представители на социално маргинализирани групи. Освен това медии и отделни журналисти ще бъдат подкрепени в осъществяване на разследвания на изборни злоупотреби".

Българският дарителски форум на Красимира Великова получава 564 хил. лв. за „неизследваните територии на филантропията".

Съюзът на съдиите в България ще бъде подпомогнат с 436 хил. лв. за „осъществяването на поредица от образователни и общностни програми". „Програма „Гражданско образование" цели да даде на ученици от средните училища практически познания за начина, по който функционира съдебната система и да покаже как се разрешават спорове в демократичното и свободно общество. Програма „Оценка на работата на съдебната система" цели да развие методология за включването на граждани, както и представители на други юридически професии, в оценката на работата на съдиите. В рамките на програма „Съхранена институционалната памет" ще бъдат проведени задълбочени интервюта с оттеглили се съдии от Върховния съд, които ще осветлят дискусионни теми и ще предложат насоки в развитието на съдебната реформа. Също така, ще бъде изтъкнат примерът на съдии, адвокати или представители на академичната общност, които са се придържали към високи професионални стандарти в условията на българското тоталитарно общество преди 1989 г.", твърдят от „Америка за България".

„Съюзът на съдиите в България" се свързва най-вече с бившата си председателка Мирослава Тодорова. Нейното име нашумя преди години, когато тя заведе гражданско дело срещу тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов. През последната година организацията активно пропагандира идеята за съдебна реформа чрез промяна в Конституцията. Политици от БСП, ДПС и уважавани юристи заявиха, че именно НПО-то е автор на конституционните промени, прокарвани от близкия й правосъден министър Христо Иванов и партиите от Реформаторския блок, посочва „Епицентър".

475 хил. лв. получава платформата „Агора" за укрепването на мрежата си от читалища и превръщането им в „граждански центрове, които мобилизират местни ресурси за осъществяване на значими инициативи, приети в открити граждански дискусии.

Българското училище за политика е зарадвано от „Америка за България" със 120 хил. лева. Грантът подкрепя екипа на НПО-то в усилията им да изградят и увеличават експертизата и опита на завършилите училището и да ги включат в дискусия за предизвикателствата, пред които е изправена страната днес. „Завършилите училището ще анализират задълбочено местната обществена и политическа обстановка и ще развиват политики, които ще представят на обществени или политически форуми, като възможна основа за бъдещи промени на национално и регионално ниво", пишат от „Америка за България".