/КРОСС/Разследването на окръжната прокуратура в Бургас на инцидента със застреляния бежанец повдига някои въпроси, на които все още няма публичен отговор.
Най-безобидният от тях е колко души е имало в групата на афганистанците при срещата им с тримата гранични полицаи. В деня след стрелбата главният секретар на МВР Георги Костов каза на брифинг, че са задържани 54-ма нарушители на видима възраст 20-30 г., самоопределили се като афганистанци и намиращи се в добра спортна форма.
След задържането на афганистанците започват разпитите им като свидетели. Разпитани са всички. От окръжната прокуратура в Бургас твърдят, че показания са дали 47 чужди граждани. Къде са били останалите 7 бежанци и имало ли е бегълци от групата, които са успели да се измъкнат, разследването все още не е установило.
Вторият и по-съществен въпрос е как е разкрита групата афганистанци - със системите за контрол по границата, по сигнал или случайно.
по важни детайли
в инцидента
Аврамовият мост до град Средец е на пътя София - Бургас. Под него граничните полицаи откриват бежанците.
По права линия от това място до най-близката точка на границата с Турция са около 27 км. По закон Гранична полиция охранява до 30 км навътре в територията на България, така че Вълкан Хамбарлиев и колегите му са имали правомощия в този район.
Според думите на главния секретар на МВР в деня след смъртта на афганистанеца групата е засечена от интегрираната система за охрана на границата.
При това положение оперативният дежурен би трябвало да насочи служители към това място. Афганистанците обаче са изминали повече от 27 км пеша в силно пресечена планинска местност. Те са открити в 22 ч на 15 октомври. Това означава, че ако бежанците са засечени от системата по границата, те са ходили пеша и без да спират, около 5 часа до мястото, където са заловени.
Дали е било необходимо използването на оръжие в ситуацията, също е спорен въпрос. Според Закона за МВР служебното оръжие се използва при абсолютна необходимост. Тя обаче включва употребата му без предупреждение при осъществяване на гранично наблюдение. Случаят под Аврамовия мост не е такъв, защото бежанците отдавна са били преминали браздата.
В Закона за МВР пише още, че се стреля, когато извършител на престъпление оказва съпротива или се опитва да избяга. В същото време служителят трябва да направи всичко възможно да запази живота на лицето.
От друга страна, безспорно е, че афганистанците са извършили престъпление по нашия Наказателен кодекс, като са преминали границата без разрешение.
Досега информацията за прострелването на афганистанеца е, че Вълкан Хамбарлиев е стрелял във въздуха като предупреждение, след което куршумът рикоширал в моста. Колегите му твърдят, че бежанците били агресивни.
Другият неизяснен въпрос е дали жертвата се е опитвал да бяга, оказвал ли е съпротива, или е бил в групата под моста сред останалите и куршумът е попаднал във врата му случайно.
Степента на осветеност на мястото по време на инцидента и позицията на граничния полицай Хамбарлиев също не са изяснени. Униформените са слезли до рекичката по стръмен склон, за да заловят групата от бежанци. Възможно е Хамбарлиев да е стрелял във въздуха, но фенерите на полицаите да са били насочени към бежанците под моста и така да не е съобразил, че изстрелът ще отиде към покрива на Аврамовия мост.