ВСС чака Етичната комисия и след това обсъжда „Яневагейт”
Секция: ПОЛИТИКА
26 Ноември 2015 16:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ВСС чака Етичната комисия и след това обсъжда „Яневагейт”

/КРОСС/ Висшият съдебен съвет отложи за неопределено време дебата за становището на Европейската комисия по повод изтеклите записи на разговори между бившия председател на СГС Владимира Янева и съдия Румяна Ченалова.

Предложението дойде от председателя на Върховния административен съд Георги Колев, според когото този дебат трябва да се осъществи след приключване на проверката на Етичната комисия по този казус.

Преди заседанието шефът на ВАС Лозан Панов предложи да се създаде независима комисия, която да разследва записите.

В дебатите днес бе намесена и темата за исканата оставка на главния прокурор.

В становище на ЕК - отговор на запитване от сайта „Медиапул", се казва, че е важно тези проверки да се извършват бързо и с гарантирана обективност, така че обществото да бъде убедено в тях.

„Независима проверка може да се направи единствено ако тези, за които се твърди, че са замесени, бъдат изключени от участие в процеса", цитира медията отговора на ЕК, като уточнява, че това е отговор на въпрос за необходимостта от временното оттегляне на главния прокурор.

Днес прокуратурата разпространи отговор на питане, което главният прокурор, на свой ред, е отправил до ЕК. Прокуратурата цитира част от писмото, в което се казва, че твърденията, че ЕК призовава за оттегляне на лица, са некоректни.

В писмото на ЕК се казва още, че докладът на Комисията за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка ще бъде публикуван в края на януари и той ще отчете напредъка на страната ни в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност. „Ролята на Европейската комисия не е да влиза в дискусии как всяка страна-членка следва да организира независимо разследване на индивидуални случаи", се посочва в писмото.

„Можем да си представим какъв е в момента натискът върху всички медии в България да се придържат към позицията на Представителството на ЕК, изпратена до Сотир Цацаров - тоест, да не се занимават въобще с въпроса за разследване на „Яневагейт" и временно оттегляне на главния прокурор. Затова тази ситуация се превръща в тест за независимостта, професионалното достойнство и отговорността на всяка медия да представи казуса от гледна точка на обществения интерес. Същото се отнася и за замесените в записите висши магистрати. Ако г-н Цацаров смята, че отговорът на Представителството на ЕК по повод неговото запитване му гарантира достатъчен комфорт, той може да продължи да се прикрива уютно под този чадър и да се прави, че нищо не се е случило", отбелязва Медиапул.

На заседанието на ВСС днес Калин Калпакчиев реагира, че е по-важно да се направи пълна проверка на фактите и обстоятелствата около записа и призова колегите си да не изместват темата с „евтини пропагандни номера".

В крайна сметка магистратите подкрепиха предложението на Георги Колев за отлагане на обсъждането в съвета до излизането на становището на Етичната комисия, която е оправомощена по закон да направи това

Предложението бе прието с 11 гласа „за" срещу осем „против".