Л. Хампарцумян: Лихвите по депозитите ще намаляват
Секция: ИКОНОМИКА
27 Ноември 2015 20:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Л. Хампарцумян: Лихвите по депозитите ще намаляват

/КРОСС/ За тенденция за намаляващи лихви по депозитите съобщи банкерът Левон Хампарцумян в интервю за ВTV. „Държането на пари в кеш има други рискове - може да ги изядат мишките, може да ги откраднат бандитите, да ги похарчат роднините. Ако някой иска да печели от парите си без директно да ги инвестира в нещо, да ги използва като капитал - има други недепозитни спестовни схеми с взаимни фондове, с инвестиции на борсата. Там доходът, но и рисковете ще са по-големи", каза банкерът и отбеляза, че един от факторите, които са поддържал лихвените нива относително високи, е била КТБ, но сега средата се е нормализирала и България прилича на останалата част на Европа.

„В момента тенденцията е тази. Когато ЕЦБ види, че има опасност от висока инфлация, което още не е станало, ще започне да вдига основната лихва, това ще повлияе на другите лихви, така че тези пари, които са, грубо казано, напечатани и пуснати на пазара, за да се преборим с последствията от кризата, когато инфлацията започне да ги яде, Централната банка ще започне да увеличава лихвите, за да прибере част от тези пари при себе си, за да не стане свръхинфлация. Ако човек иска да запази стойност или да направи някаква спекулация, може да не отлага покупката на жилище, да направи една хубава екскурзия, или да спечели още пари, така че да бъде зает с нещо, да ги използва като капитал - да научи един език, да се усъвършенства. Кредитите за бизнеса също поевтиняват", допълни Левон Хампарцумян.

„След кризата от 2008 г. бизнесът се научи да живее с по-малко кредити, защото видяха, че свръхзадлъжняването на корпоративния сектор не е най-доброто нещо. В добри години е добре, в лоши години става много трудно. Фирмите по-бързо въртят парите, което е хубаво, по-внимателни са, когато преценяват възможностите си да вземат кредит. Същото се отнася и физическите лица", каза още банкерът.