Болните от псориазис възмутени от идея за лечение с цел пестене на пари
Секция: Здраве
08 Декември 2015 11:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Болните от псориазис възмутени от идея за лечение с цел пестене на пари

/КРОСС/"Да спре да се покрива лечението на тежките форми на кожното заболяване псориазис, а да се дават по 7000 лв., с които пациентите да ходят да се лекуват на Мъртво море" веднъж годишно. Такова предложение е отправено в Надзорния съвет на здравната каса с цел да се спестят средства.

Това съобщиха от Асоциацията на хората с псориазис у нас, откъдето са категорични, че лечението на море не може да бъде алтернатива на лечението с биологични средства.

Болните се зарекоха да се борят за правата си и да сигнализират за случващото се европейските организации, които имат отношение към заболяването.

Около 100 000 души у нас страдат от нелечимото заболяване псориазис. Парадоксалното е, че България е сред пионерите при лечението на болестта, започнало още през 50-те години на миналия век. До 1992 година лечението е безплатно, а след това започва да се покрива само при тежките форми на болестта, които са инвалидизиращи. Независимо че в страни като Турция лечението на всички форми на болестта се заплаща, у нас болните се молят здравната каса да продължи да покрива поне биологичното лечение при тежките случаи.

От асоциацията на хората с псориазис предлагат пациентите със заболяването да спрат да си плащат здравните осигуровки, а касата да отпусне средства за "шаманство и леене на куршум". Дерматолозите са категорични - България има най-рестриктивните критерии за отпускане на биологично лечение при псориазис. За да получи такова, преди това пациентът е задължен да премине през два други типа лечение, за които трябва да си плати.