БСП е срещу отдаването на общинска детска градина на частна фирма
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Декември 2015 13:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП е срещу отдаването на общинска детска градина на частна фирма

/КРОСС/Групата общински съветници на БСП е внесла доклад в СОС с искане да се спре конкурс за отдаване, за срок от 10 години, на имот, публична държавна собственост, който е част от 48-мо ОДЗ „Братя Грим" в район Сердика.

До сега сградата е ползвана от търговско дружество за частна детска градина.
Аргументите на социалистите са, че в район Сердика има хроничен недостиг на места в детските ясли и градини. Недопустимо е в такава ситуация, да се отдава под наем сграден фонд на детски градини. Освен недопустимо, това решение е и незаконно. Тази процедура е в разрез с приетия през 2008 г. мораториум върху отдаването под наем на имоти, принадлежащи на и стопанисвани от детски заведения. Още повече, че в доклад от 2014 г. директорът на 48-мо ОДЗ посочва, че „разполагаемият сграден фонд на 48-мо ОДЗ е недостатъчен за осигуряване на изискуемите по закон минимални условия за здравословно и пълноценно образование и пребиваване на децата в детското заведение." Разполагаемата площ за дете е под санитарния минимум. Изискването да има обособени отделни помещения за игра и за сън на децата, към момента не е възможно да бъде спазено поради липса на сграден фонд.
В район Сердика има сериозно недоволство сред гражданите срещу решението на СОС за отдаване под наем на части от общинското ОДЗ при условие, че е налице обективна потребност от тези помещения. 228 граждани на района са изготвили петиция, която е подадена до кмета на София, СОС и кмета на район Сердика.