Д. Митов: Репатрирането на мигранти трябва да се превърне в официална политика на ЕС
Секция: ПОЛИТИКА
16 Декември 2015 09:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Д. Митов: Репатрирането на мигранти трябва да се превърне в официална политика на ЕС

/КРОСС/ Квотите за преразпределяне са вторична мярка, тя не решава нищо.

Но на първо място, трябва да се реши конфликтът в Сирия. И второ, трябва да разграничаваме бежанци и икономически имигранти. Репатрирането трябва да се превърне в официална политика на европейските държави.

Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов в ефира на Нова телевизия.

Всеки ден минават десетки хиляди бежанци през нашите съседи в посока Централна и Западна Европа. Европейските граждани очакват от нас да си върнем контрола. Ние трябва да имаме строг контрол на външните граници. Трябва да се обърне внимание на разграничаването на бежанците и икономическите мигранти, коментира Митов.

По думите му България е само част от този разговор. По думите му, у нас натискът не е голям, но пред риск да гръмнат са социалните и образователните системи на големите европейски държави.

Другата опасност е пораждането на политически, националистически и терористични движения.

Една прекалено либерална Европа по никакъв начин не може да бъде заместена от една  прекалено националистическа, допълни Митов.

Нито Турция, нито някой от нас има полза от това да изостря отношенията с Русия, смята Даниел Митов.

Русия има своята роля при решаване на конфликта в Сирия, но Русия трябва да избере дали унищожаваме ДАЕШ или защитаваме Асад. Едното и другото едновременно не могат да се случат, каза той.

Относно визитата на турският премиер Ахмет Давутоглу Даниел Митов заяви: Давутоглу не дойде с някакви завоевателски амбиции.

Българската държава работи добре с Турция по овладяване на миграционните потоци. Ситуацията става все по-контролируема и това се дължи на сътрудничеството ни с Турция. Когато става дума за газ, за енергетика ние трябва да работим, категоричен бе външният министър. Той припомни, че ЕС е подписала споразумение за това, какво трябва да се прави по отношение на бъдещето на миграционните потоци и за това, какво трябва да прави Турция с бъдещето си членство в ЕС.

По думите му, Турция до момента е похарчила 8 млрд. евро за хора, които идват от други страни - бежанци. Митов обясни още, че Турция е задължена да помага на бежанците, защото е подписала международни договори. „Човешките права е една от главите, които сега бяха отворени за присъединяването на Турция към в ЕС", каза той. Според него Ливан и Йордания са наводнени от бежански поток. „Не само Турция поема тежестта. Говорим за Турция, Ливан и Йордания. В Тунис има 1 милион бежанци от Сирия. Европа е длъжна да помогне на Турция, защото това е в интерес на съюза", коментира той.