Пет планети от Слънчевата система се нареждат за небесен спектакъл
Секция: Наука
20 Януари 2016 15:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пет планети от Слънчевата система се нареждат за небесен спектакъл

/КРОСС/В продължение на около месец пет планети от Слънчевата система всяка сутрин ще се нареждат на южния небосклон. Рядкото явление ще е видимо с просто око преди изгрев, съобщава в. The New York Times.

За пръв път от повече от десетилетие и петте планети ще са видими едновременно. Меркурий ще е малко над хоризонта на югоизточния небосклон. Малко по-високо вдясно ще е Венера. Още по-високо вдясно ще е Сатурн. Марс ще е най-високо и ще е вдясно на посока юг. Малко по-ниско, в крайнодясната част на югозападния небосклон, ще е и Юпитер.

Хората от Северното полукълбо ще имат около 45 минути преди изгрева, за да наблюдават петте планети. Най-труден за забелязване ще е Меркурий, тъй като ще е най-ниско, а и не е толкова ярък. Затова любители астрономи като Джейсън Кендал препоръчват на хората първо да откриват Юпитер и Венера като двете най-ярки планети и да ги използват за отправни точки за локализирането и на останалите планети.

Кендал допълва, че хората ще се затруднят и да определят кое е планета и кое звезда. Той дава лесен съвет: затворете едното си око и протегнете ръка напред. Бавно прокарайте палеца си пред съответната светла точка на небето. Ако тя бавно се скрие докато палецът минава над нея, значи е планета. Ако мига бързо, значи е звезда, казва Кендал.

Небесата подредба ще е видима до около 20 февруари, но астрономите казват, че пикът за наблюдение е от края на януари до края на първата седмица на февруари. "Това е като да се видиш с всички приятели едновременно", коментира астрономът Джаки Фахерти.

В периода от 13 до 19 август т.г. петте планети ще "излязат на бис", но този път привечер. Тогава ще са по-удобни за наблюдение от Южното полукълбо.