Бургас "посади" соларни дървета
Секция: Технологии
12 Февруари 2016 10:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бургас "посади" соларни дървета

/КРОСС/ Соларни дървета бяха посадени на централния площад „Тройката" в Бургас. След като се прочу в цяла България със своята соларна пейка, която зарежда мобилни устройства от слънцето, Бургас пак е първи с проекта „Изнесени информационни офиси". Проектът е на Община Бургас.

Соларните дървета са „посадени" по идея на арх. Емил Бурулянов. На него принадлежи и идеята за соларната пейка. „Проектът е пилотен както за Бургас, така и за България, поради сложната и флуидна форма на инсталацията. От дърветата може да се зареждат мобилни устройства, инвалидни колични. Те са удобни места за сядане, работна площ и ефектно осветление през нощта. Футуристичният им дизайн няма аналог до момента", обясни арх. Емил Бурулянов.

Изпълнението на соларната инсталация е поверено на „Техносън" ООД, като инж.Мирослав Димитров е натоварен с ел.връзките, соларните панели, захранването и цялостното функциониране на този уникален проект. За конструкцията, сглобките и монтажа са се погрижили Камен Станков, Александър Павлов и арх.Иван Палазов от „Ампера" ООД - специализирана в роботизираното производство на сложни форми и матрици.

През деня соларните дървета преобразуват слънчевата енергия, получена от фотоволтаичните панели. Част от нея се използва директно за зареждане на свързаните в момента устройства, а останалата част се съхранява в акумулаторния блок. По този начин има възможност за едновременно зареждане на 2 инвалидни колички и до 14 мобилни устройства посредством USB. Пиковата мощност на соларната инсталация е 1800 вата, а неизползваната енергия ще се съхрани в акумулаторен блок с капацитет 4,8 киловатчаса.
Инсталациите се изграждат по проект "ФИЕСТА - Интелигентни решения за пестене на енергия в домакинствата", финансиран от програма "Интелигентна енергия - Европа".