На прага на война. Турция се намеси в Сирия
Секция: Коментари
15 Февруари 2016 11:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На прага на война. Турция се намеси в Сирия

/КРОСС/ В събота 13 февруари турската артилерия започна да обстрелва секторите в провинция Алепо, контролирани от кюрдските сили, в северната част на Сирия, на десетина километра от турската граница.

Турската артилерия атакува сирийските кюрдски милиции (подразделенията за защита на кюрдския народ, YPG), които се борят срещу джихадистите в Алепо, и по-точно в района на Миних. След артилерийските удари в Алепо, турците започнаха да обстрелват и позиции на сирийската армия в Латакия. Разгърнатите от руснаците ПВО не могат да противодействат на артилерийските обстрели.

С тези действия обаче Турция се опитва да постави началото на военна интервенция и нахлуване на турските войски на сирийска територия. Оперативната обстановка в зоната на бойни действия показва, че най-вероятно Турция подготвя да осъществи нахлуване на юг по две направления. От една страна да пробие коридор откъм Азаз до Алепо, и от друга, от Джераблус до град Румайла. Така ще получи оперативен простор и в крайна сметка ще достигне до град Сафира.

Целта на Турция е да създаде „сива зона”, контролирана от т.нар. опозиция на Асад (разбирай Турция) в непосредствена близост до градовете Карах и Шаракарак. По този начин Анкара разчита да блокира действията на кюрдските военни формирования.

В това направление Турция е концентрирала внушителни военни сили: три танкови бригади, пехотна дивизия, две механизирани дивизии, които са обединени в шести, седми и осми армейски корпуси в състава на Втора полева армия на Турция. Паралелно с това Турция се опитва с всички политически средства да наложи своята идея за създаване на зона, забранена за полети. Съгласно турските медии става въпрос за територии, образуващи „триъгълника” Зур-Магара, Мадинат и Ел-Баб. В този вид „безполетната зона” ще се простира на територията, която се контролира от „Ислямска държава” (ДАЕШ).

Фактически Турция започва бойни действия, които минимално ще засегнат джихадистите, а в зоните с най-голяма концентрация на терористични групировки се планира създаването на „сива зона”, до която руската авиация няма да има достъп.

Планът на „турското спасение” на Алепо е пълна авантюра. Това американците, главните кукловоди на сирийския конфликт, напълно разбират. САЩ в никакъв случай не могат да допуснат отслабване на кюрдския фактор, който считат за основен коз в процеса на следвоенното разделяне на Сирия.

Именно това предизвиква и истерията на Ердоган, който постави ултиматум на своите задокеански босове: САЩ най-после окончателно да определят с кого са, с турците или с кюрдите. Ердоган е забравил, или пък никога не е чувал, израза на Рузвелт, че: „САЩ нямат избор – САЩ винаги са на страната на САЩ”.

В същото време в интервю за Агенция Франс прес Башар Асад каза: „Президентът на Турция Ердоган се отличава с нетърпимост, той е радикал и привърженик на „Мюсюлмански братя”, живее с мечтата за Отоманската империя. Тези характеристики могат да се отнесат и към Саудитска Арабия. Но подобни военни действия няма да бъдат леки за тях и ние ще им противостоим.”

Турският артилерийски обстрел върху сирийските кюрди започна след декларацията на турския министър-председател Ахмет Давутоглу, заплашващ с военна акция в Сирия. Давутоглу се обяви срещу Партията на демократичния съюз (PYD), чиито милиции YPG Анкара счита за терористична организация. „Ако има заплаха за Турция, ние няма да се поколебаем да вземем мерки в Сирия”, обеща Ахмет Давутоглу. Сигналите и мотивите за предстояща турска интервенция бяха дадени още преди дни, когато турските власти на среща с вицепрезидента Джо Байдън обявиха, че имат доказателства, че сирийските кюрди подпомагат с муниции, планове, ентусиазъм и военно снаряжение Кюрдската работническа партия в Турция (кюрдите на Йоджалан).

Русия и сирийски военни на Асад несъмнено ще трябва да отговорят на Турция, а отговорът ще бъде приет от Запада като агресия към турската държава. Руският премиер Дмитрий Медведев концептуализира безизходицата на заседанието на Мюнхенската конференция за сигурност и заяви: „Ако ние не нормализираме ситуацията в Сирия, то тероризмът ще стане нов вид война, която целият свят ще води. Това даже не е просто вид война, а всъщност е начин за разрешаване на междунационални и междурелигиозни конфликти. Способ на квазидържавно управление.”

Всъщност действията на Турция идват точно, когато сирийските кюрдски военни милиции YPG, поддържани от рейдовете на руската авиация, овладяха в сряда военно-въздушната база на град Миних, разположен на север от Алепо.

Летището на Миних се намира между две важни магистрали, които водят от Алепо към Азаз на север и техният контрол дава на кюрдските сили основа за нови офанзиви срещу джихадистите, разположени по-нататък, на изток. Припомням, че правителствените сирийски сили на Асад изгубиха контрола над въздушната база Миник през авуст 2013 г., две години след началото на конфликта в Сирия.

Обкръжаването и падането на Алепо се възприема от Запада като катастрофа.

Възстановяването на контрола над Алепо от страна на Башар Асад ще означава окончателна загуба на авторитета на САЩ в Близкия изток, затова нервността е изключително висока. Авторитетът е много важен предвид последващото разпределение на територии. Още повече, че смачкването на т.нар. сирийска опозиция ще означава и никаква възможност за включването й в бъдещата „коалиционна” власт в Сирия.

Когато Русия се присъедини във войната в Сирия практически САЩ, Саудитска Арабия и Турция бяха отписали Асад. Отнемането на мащабни територии от „сирийската джихадистка опозиция” и връщането им в ръцете на Башар Асад взривява привидното равновесие между коалициите на Русия и САЩ. В Сирия САЩ няма да воюват със свои сили, ще използват Турция, Саудитска Арабия, а по възможност и коалиции от всевъзможен вид като например „коалиция на ислямските държави”, която саудитите се опитаха скоро да сглобят.

Източник: a-specto.bg