Лавров и Кери дадоха положителна оценка на развитието на примирието в Сирия
Секция: СВЯТ
07 Март 2016 07:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лавров и Кери дадоха положителна оценка на развитието на примирието в Сирия

/КРОСС/ Руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Джон Кери в телефонен разговор в неделя дадоха положителна оценка на реалния напредък в гарантирането на примирието в Сирия. Това се съобщава на сайта на руското външно министерство, предаде ТАСС.

Разговорът се е състоял по американска инициатива.

„Бе изразена обща положителна оценка на реалното развитие в гарантирането на примирието в Сирия, което като цяло се спазва и вече е довело до рязък спад на насилието“, се казва в съобщението.

Ръководителите на външнополитическите ведомства на двете страни като съпредседатели на Международната група за подкрепа на Сирия (МГПС) са се договорили и в бъдеще да гарантират чрез представителите си в Женева ритмичната работа на целевите групи на МГПС по хуманитарните въпроси и прекратяването на огъня.

Лавров и Кери са подчертали важността на незабавното начало на преговорния процес между страните в конфликта в Сирия под егидата на специалния представител на генералния секретар на ООН Стафан де Мистура.

Събеседниците също така са отбелязали същественото подобряване на ситуацията с хуманитарния достъп в блокираните райони на Сирия.

Ръководителите на външнополитическите ведомства са обсъдили също така и конфликта в Йемен като изразили безпокойство във връзка с тежките хуманитарни последствия за мирното население.