Армията ни готова да слезе на границата с Гърция
Секция: ПОЛИТИКА
23 Март 2016 17:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Армията ни готова да слезе на границата с Гърция

/КРОСС/Българската армия има готовност да се включи и в охраната на границата с Гърция, ако мигрантите тръгнат от там към нашата страна. Иначе ще бъде ситуирана само на българската граница. Дейността й ще бъде единствено да подпомага органите на МВР и няма да участва в други дейности. Това заяви министър на отбраната Николай Ненчев в Ниш, цитиран от БГНЕС. И изтъкна, че не е обсъдил с колегата си Зоран Джорджевич дали Сърбия ще връща мигранти, влезли в Сърбия от България.

„Съблюдаваме вътрешното и международното законодателство, този разговор не сме го водили, но взаимно се съгласихме да обменяме информация. България е готова да регистрира всеки един, който желае да влезе в страната и то в местата, където това е възможно - единствено на КПП ", обясни Ненчев.

„Разговорите надминаха очакванията ми", каза Ненчев. И уточни, че двамата са се разбрали България и Сърбия да си съдействат при наблюдението и контрола на мигрантския поток, както и да си разменят информация и да реагират в зависимост от ситуацията. По време на срещата е обсъждано и провеждането на съвместни военни учения.

Австрийският министър на вътрешните работи Йохана Микъл-Лайтнер предупреди в понеделник, че след закриването на балканския маршрут и споразумението между ЕС и Турция съществува потенциална опасност 1 100 000 души да потеглят към България. В същото време на територията на Гърция срещу границата с България вече се изграждат лагери за настаняване на мигранти.

България не планира затваряне на границата с Гърция, предприети са 100 процентови мерки за гарантиране на сигурността, обяви министър Румяна Бъчварова.