Захарова: САЩ са обсебени от военното планиране, насочено срещу Русия
Секция: Русия
05 Април 2016 13:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Захарова: САЩ са обсебени от военното планиране, насочено срещу Русия

/КРОСС/ САЩ са сериозно обсебени от идеята за антируско военно строителство и Русия ще бъде принудена да отчита тези действия при гарантирането на сигурността си, заяви официалният представител на МВнР на Русия, предаде РИА Новости.

„Вашингтон е обсебен от военно планиране и присъствие, насочени срещу Русия. Тази стратегия е записана в ръководните документи и зад нея стои внушително финансиране”, се казва в изявлението на Захарова, публикувано на сайта на руското външно министерство.

„Ние не можем да омаловажим собствената си сигурност и несъмнено ще вземем предвид всички тези аспекти”, подчерта тя.

Захарова уточни, че Пентагонът провежда усилено военни приготовления в непосредствена близост до руската граница, включително да развива противоракетната си система в Източна Европа.

„В обновената стратегия на Европейското командване на САЩ Русия е наречена „глобално предизвикателство, изискващо глобален отговор”, а „ограничаването на руската агресия” е „първи приоритет”, припомни тя.

Според Захарова сегашната администрация на САЩ стартира най-амбициозната модернизация на американския ядрен арсенал след края на Студената война. Според различни оценки разходите за тези цели в близките 10 години са изчислени на 350 млрд. долара, а за 30 години ще надхвърлят един трилион долара.